Когато ни се хапва много нещо сладко, а нямаме нищо под ръка и не ни се занимава много, този орехов сладкиш влиза като идеален и бърз вариант, който ще стане любим на всички, предават от actualno.com.
Необходими продукти:
1 1/2 ч.ч. нарязани на едро орехи + орехови ядки половинки за гарнитура, ако желаете
1 ч.ч. брашно + още малко за поръсване на формата за печене
1 1/2 ч.л. бакпулвер
1/3 ч.л. сол
170 г масло (на стайна температура) + още малко за формата
1/2 ч.ч. мед
1/4 ч.ч. захар
3 големи яйца
1 ч.л. кора от портокал
1/2 ч.л. ванилова есенция
2 ч.л. мед
Начин на приготвяне:
Първо трябва да загреем фурната на 180 градус и да намаслим и набрашним формата, в която ще печем. Сега слагаме орехите да се пекат за 5-6 минути и когато ги извадим, ги оставяме да се охладят. Можете да ги натъркате леко с кърпа или хартия, за да паднат излишните люспи. Сега ги смиламе в блендер с 1/2 ч.ч. брашно, докато се получи фина смес и в купа ги слагаме, заедно с останалото брашно, бакпулвер и сол. Отделно с миксер разбиваме масло, захар, мед, докато стане пухкава смес. Разбийте яйцата в купичка, заедно с портокаловата кора и ванилията и започнете да я добавяте постепенно към маслената смес. Сега смесете сухите и мокрите съставки и бъркайте до хомогенност. Изсипваме сместа във форма и печем за 40 минути до суха клечка. Сладкишът може да се сервира с бита сметана, сладолед, смлени орехи – каквото предпочетете. Да ви е сладко!
Десерти са ястия, което се предлагат в края на храненето. Те обикновено представляват леки и сладки храни и напитки като десертно вино или ликьор, но може да включват кафе, сирене, ядки или други солени храни. В по-голямата част от Централна и Западна Африка не съществува традиция за поднасяне на десерт след хранене.
Терминът „десерт“ включва към себе си много сладкарски изделия като торти, плодови пайове (тарт), бисквити, бисквит, желатин, сладкиши, сладоледи, пайове, пудинги, крем карамел, сладки супи. Плодовете също са често използван десерт, поради естествения си сладък вкус. Някои култури подслаждат на храни, които са солени, за да създадат свои десерти.
Думата „десерт“ произлиза от френската дума desservir, което означава „да се изчисти масата.“ Нейната първа известна употреба е през 1600 г. в наръчник за здравно образование на тема „Естествени и изкуствени указания за здравеопазването“, която е написана от Уилям Вауган.В своята История на Десерта от 2013 г., Майкъл Крондъл обяснява, че в миналото той се сервирал след почистването на масата от други ястия. Терминът датира от 14 век, но получава сегашното си значение около началото на 20 век, когато „Service a la francaise“ (сервирането на различни ястия на масата в едно и също време) се заменя с „Service a la russe“ (поднасяне на храната на етапи.)