Необходими продукти:
1 пакетче кори за баница
200 мл. майонеза
5 бр.яйца
600 мл. краве кисело мляко
1 ч.л.сода бикарбонат
6 с.л.олио
6 с.л.брашно тип 500
200 гр.сирене краве
200 гр.масло
Начин на приготвяне
Взимаме от корите един лист. Мажем майонезата и слагаме отгоре втори лист, като мажем със сместа от другите продукти, които сме разбили. Навиваме на руло. Редим в намазаната с олио тава. Така процедираме с всичките листове, докато свършат. Точените листове са само по един, защото са малко по-дебелички от готовите кори. Най-отгоре слагаме чисто масло на парченца и печем във фурната на 180 градуса 45 мин., като все пак следим дали е готова. Изваждаме тавата и обръщаме надолу върху дъската и завиваме с кърпа малко да постои така (около 20 минути).
Майонеза (на френски: mayonnaise) е хранителен продукт, особен вид емулсия, получена вследствие на разбиване на яйчени жълтъци с постепенно добавяне на растително масло, оцет, сол и горчица. Истинската майонеза трябва да съдържа 65% растително масло и яйца. Ако продуктът съдържа по-малко от 65% масло, той се нарича майонеза тип сос. Такива продукти с намалено съдържание на мазнини са салатени сосове. Майонезата е основен сос в студената кухня. Към майонезата може да се добавят различни продукти, като готовият продукт пак се нарича майонеза, но с уточняване на името.
Майонезата днес се употребява най-вече на сандвичи, за направа на най-различни видове салати, например картофена салата и руска салата, и по-рядко за готвене. Майонезата, която се продава в магазините днес съдържа предимно растително масло, модифицирана скорбяла, емулгатори и консерванти. Емулсия се нарича смес от две взаимно несмесващи се течности – например зехтин и вода. Тя е дисперсна система с течна дисперсна среда и течна дисперсна фаза.
Емулсиите обикновено са мътни на вид и разсейват светлината. Например при смесване на оцет и олио (при правене на домашна салата) се получава емулсия. Ако се разклати силно, двете течности се смесват временно, но след това постепенно се отделят отново. Емулсиите намират приложение в козметиката и фотографията. Намира и голямо приложение в строителството, например емулсия от вода и машинно масло за смазване кофражните форми преди всяка употреба. В пътното строителство под емулсия се разбира система от горещи свързващи вещества (най-често битум) и система вода + добавките (емулгатор). Емулгаторът е глинен, бариев или сапунен разтвор, които в състава на емулсията имат временен характер.
Източник: actualno.com