Бизнесменът Васил Божков обяви от Дубай, че готви нов, много сериозен удар за властта в България. Той направи това в типичния си стил, използвайки социалните мрежи. Ето какво написа Божков във фейсбук:
Първите стъпки са най-трудни.
Каним ви да ги направим заедно на 22.11.2020 г. от 12:00 ч.
Включете се в онлайн събитието за представяне на принципите, целите и мисията на #БългарскоЛято, което ще бъде излъчено на страницата ни.
Те ще бъдат основата за нова, по-добра България, която заедно да надградим.
Още един от приближените на Васил Божков излиза от ареста
Междувременно дългoгoдишният шeф нa oxpaнaтa нa Bacил Бoжĸoв Beceлин Бaлтoв излиза от ареста. C oĸoнчaтeлнo oпpeдeлeниe oт днec Aпeлaтивният cпeциaлизиpaн cъд пoтвъpди мяpĸaтa му зa нeoтĸлoнeниe да стане „дoмaшeн apecт“, съобщава „Дефакто“.
Сватът на Божков Стефан Софиянски: Ива 3 години кри, че е гадже със сина му
Beceлин Бaлтoв бешe зaдъpжaн пoд cтpaжa oт нaчaлoтo нa юли. Toгaвa бe пpoвeдeнa пopeднa aĸция cpeщy пpиближeни нa Бoжĸoв, a в apecтa ce oĸaза още и aдвoĸaтът Cлaвчo Mapĸoв, който от 23 октомври също е под домашен арест. Двaмaтa бяха oбвинeни в участие в opгaнизиpaна пpecтъпна гpyпа, нaчeлo на която е укриващият се в Дубай бизнecмeн.
Малко след задържането на двамата гoвopитeлят на главния прокурор Иван Гeшeв Cийĸa Mилeвa cвъpзa зaдъpжaнeтo нa Бaлтoв и Mapĸoв c oтĸpити пpи пpeтъpcвaния cнимки и лични дaнни нa мaгиcтpaти, занимаващи cе с paзcлeдвaнeтo cpeщy Бoжĸoв. Самият бизнесмен пък Πoдoбни oбвинeния cpeщy двaмaтa oбaчe нe бяxa пoвдигнaти.
Министерството на културата променя закон, за да закрие по-лесно музея на Божков
астните музеи ще се закриват много по-лесно, а разрешението за извършване на музейна дейност може да се отнеме със заповед на министъра на културата при 5 вида нарушения. Това предвиждат промени в Закона за културното наследство, които бяха предложени за обществено обсъждане през август и предстои да бъдат внесени за дебат и в Народното събрание. Те са предложени от министерство на културата.
Защо правителството реши да улесни със законодателни промени скоростното отнемане на разрешителни за частните музеи, които са единици – не става съвсем ясно от мотивите към законопроекта. Но пък идва в момент, в който покрай две различни разследвания прокуратурата и министерството на културата се заеха да проверяват часните колекции на бизнесмените Васил Божков и братята Пламен и Атанас Бобокови.
И в момент, в който прокуратурата даде заявка с няколко изказвания, че може да национализира културно-историческите ценности на Божков, ако са незаконни. Междувременно укриващият се в Дубай бизнесмен няколко пъти обяви, че един от ритоните от колекцията му, изнасяна от прокуратурата по разследванията срещу него е пуснат в продажба на свободния пазар.
Какви промени предлага министерството
Проектът за изменение на Закона за културното наследство предвижда промяна в условията за отнемане на разрешение за извършване на музейна дейност. Макар че в законопроекта се посочва най-общо „музейна дейност“, то от мотивите на вносителя ясно личи, че промените са насочени към частните колекционери. Предлага се редакция на чл. 30, ал. 6 в закона, който ще гласи: „Разрешението за извършване на музейна дейност може да бъде отнето с мотивирана заповед на министъра на културата по мотивирано предложение на директора на Инспектората, когато:“. Следват 5 нови условия, които се въвеждат за отнемане на разрешението.
- музеят не е официално отворен за посетители след изтичане на пет години от издаване на разрешението за извършване на музейна дейност;
- постоянната експозиция на музея е отворена за посетители по-малко от 100 дни в годината;
- при неизпълнение на три последователни предписания на служителите на Инспектората за нарушаване на изискванията на този закон;
- при установено неспазване изискванията за извършване на музейна дейност;
- при незаконно придобити културни ценности.“
До момента разрешението за извършване на музейна дейност можеше да бъде отнето с мотивирана заповед на министъра на културата по мотивирано предложение на директора на Инспектората в случаи на системни нарушения от страна на частните музеи.
„Непълнотите в настоящия текст водят до ограничаване на възможностите за неговото прилагане и възпрепятства осъществяването на контрол върху дейността на частните музеи и опазването на движимите културни ценности, съхранявани в тях. Липсва конкретизиране на обстоятелствата, при които може да бъде отнето разрешението за извършване на музейна дейност“, пише в мотивите към преложението министър Банов.
„С предложената разпоредба се определят ясно и точно обстоятелствата, при които може да бъде отнето разрешението за извършване на музейна дейност. Създава се практически приложима правна норма, която ще позволи на Министерството на културата да изпълнява своите правомощия и ще се гарантира опазването на културните ценности“, посочва лаконично минситърът.
Редакцията ще засегне пряко 4 частни музея
Според информацията на страницата на Министерството на културата частните музеи в България са четири. Една от колекциите е на Васил Божков, който е председател на Управителния съвет на Фондация „Тракия“ – тя стопанисва частната колекция на ул. „Московска“ 43 в София. През 2017г. покупката на Телефонната палата от фирма, свързана с Божков беше обявена като план за превръщането й в музей, в който бизнесменът да изложи колекциите си.
За нумизматичната колекцията на бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови, които се стопанисват от Фондация „Братя Бобокови“, в момента се реконструира сградата на бившата Музикална гимназия в Русе, която сама по себе си е паметник на културта. Бобокови излагат колекцията си от монети в други музеи както в България, така и в чужбина заради продължителната реставрация на бившата Музикална гимназия.
Пълен обрат: Още един тежък плесник по Васил Божков, отнемат му най-скъпото
Разрешително за частен музей, според регистъра на министерството, има Димитър Иванов, който е и председател на фондация „Арете – Фол“. Фондацията е основана през 1996 г., а до момента колекциите на фондацията са излагани в различни музеи – както в София, така и в страната.
Четвъртият частен музей е в град Чирпан – музей „Гема-Свят“ и се стопанисва от сдружение „Гема 11“ с управител Анна Димитрова.