Вкусът на тортата се различава от този на класическия „Наполеон“, но текстурата е подобна. Тортата втасва за няколко минути и е много хрупкава. А кремът… Нищо не може да се сравни с традиционния крем, приготвен от жълтъци, мляко и масло, но постът си е пост, предават от actualno.com.
За тестото:
250 мл растително масло
250 мл бира
900 гр. брашно
За крема:
700 мл. сок или нектар
120 гр. грис
2-4 супени лъжици мед (на вкус)
1 чаша ядки (орехи или кедър)
Начин на приготвяне:
Сложете слънчогледовото олио в удобен съд, добавете малко количество брашно и една чаша бира. Разбъркайте добре. Добавете останалото брашно и разбъркайте добре. Омесете тестото. Тестото трябва да е еластично, меко и да не лепне по ръцете ви. Охладете в хладилника за 60 минути. За да приготвите крема, сложете соковете в тенджера и ги оставете да заврат. Добавете гриса и варете на слаб огън за около 5 минути, като разбърквате непрекъснато. Оставете кашата да се охлади до стайна температура.
Разбийте получения крем с миксер. След това добавете мед (количеството зависи от вкуса). Разбъркайте добре до получаването на хомогенна маса. Разточете тестото и го разделете на 7 порции. Разточете всяка част на тънко. Изпечете полученото тесто по един лист наведнъж. Намажете изпечения сладкиш обилно с крема и поръсете с ядки. Вече е готов за сервиране! Постната торта „Наполеон“ е готова за сервиране! Да ви е сладко!
Тортата (от италиански Torta) е сладкарско изделие, обикновено в кръгла форма и на етажи (тестените блатове се редуват със слоеве крем) и украсено с плодове, ядки, шоколад, сметана и други, което се приготвя и поднася при по-специални случаи – рождени и имени дни, юбилеи и подобни. По принцип тортите в кулинарията биват солени и сладки. Солените се поднасят като предястие или като част от менюто на различни приеми. Сладките торти обаче са цяло изкуство, на което се учиш цял живот, защото разнообразието им е неизчерпаемо. По консистенция тортите биват сочни (сиропирани) и сухи.
Друг компонент на тортите са сладкарските сиропи. Те се приготвят от захар, глюкоза, пчелен мед, вода, хранителна киселина, оцветители и овкусители. Понякога захарта се карамелизира и се получава карамелов сироп, а с прибавка на какао и масло се получава какаов сироп. Киселината служи за инверсия на сиропа с цел предпазване от изкристализиране на захарта от сиропа.
Следващия компонент от приготвянето на торти е пълнежът. За пълнеж се използват различни сладкарски кремове – маслен, шоколадов, сметанов и комбинации между тях. Понякога се добавят и натрошени ядки, шоколад, крокант, желиращи вещества, ликьори, конфитюри, яйца, есенции, пресни плодове. Операцията по сиропиране на сладкарските основи се нарича трампиране, а съединяването им с крем – зафилване. След зафилването е необходимо време за охлаждане и стягане на основите. Следащата операция е гарниране с крем, глазури, поръски, панировки, фарситури от различен произход.