Необходими продукти:
печени чушки – 1 кг
люти чушки – 1 бр.
домати – 4 кг
олио – 100 мл
сол – 1 с.л
захар – 1 с.л
Начин на приготвяне:
Почистваме си чушките от семената и дръжките, поставяме ги в тава и изпичаме. След като са готови, ги обелваме. Ако са останали семки, ги премахваме. Доматите нарязваме на едри кубчета и ги слагаме на котлона да се посварят. Разбъркваме периодично да не загорят. След като са готови, си ги пасираме. Не се притеснявайте за люспата на домата, защото когато са добре сварени, при пасирането не се усещат люспичките. В съд си поставяме олиото и добавяме готовите изпечени чушки, който сме нарязали на дребни парчета. Задушаваме ги, докато останат на мазнина и леко се запържат. Добавяме си солта, разбъркваме и продължаваме да пържим на умерен огън.
Пърженето продължава, докато усетите приятния аромат на пържени чушки. След това добавяме доматите и захарта и лютата чушка. Варим 5-6 минути и след това отстраняваме от котлона. Пълним в буркани, затваряме с капачки и стерилизираме 10 минути. Времето започва да тече от момента на завиране. Когато изтече определеното време, оставяме бурканите в горещата вода още 10-15 минути. Вадим и поставяме всеки един буркан с капачката надолу, докато се охладят. При този вид нашенска лютика при приготвянето не се добавят подправки, а след като се отворят през зимата, добавяте подправки – каквито ви харесват. Да ви е вкусно с тази лютика в буркани за зимата.
Пиперът (Capsicum annuum) е многогодишно зеленчуково растение от семейство картофови, което се отглежда обикновено като едногодишно растение. Родина са му тропическите части на Америка. Плодът на пипера се нарича чушка. Представлява куха ягода (чушка, на лат. legumen). В разговорния език чушките по-често се наричат пиперки (неточно, защото пипер е името само на растението). Въпреки името си пипер, растението няма отношение към черния пипер, който принадлежи към рода Пипер (Piper) на семейство Пиперови (Piperaceae).
Видът и вкусът на чушките зависи от сорта на растението. Съществуват стотици видове с различни размери, форма, вкус и цвят. Най-често формата е издължена или овална. На цвят съществуват червени, зелени, бели, жълти, оранжеви, бордо, виолетови и други. Теглото на една чушка може да е от 5 до 200 g. На първо място са сред зеленчуците по съдържание на витамин С – до 240 mg в 100 g. Лютите чушки съдържат алкалоида капсаицин. Плодовете на пипера са подходящи за готвене, салати, подправки (под формата на червен пипер), а някои видове – и за лекарства или за декоративни цели. Интересно е, че най-разпространеният сорт сладък пипер в Русия и Украйна, „камбата“, е наричана там болгарский перец (български пипер).
Източник: actualno.com