сряда, септември 20, 2023

Доц. Мангъров пак размаха пръст: Ще направим простотии и в училищата за сметка на нашите деца

В междучасието децата с маски, а в час - без маски, това е пълна безсмислица, категоричен е специалистът

Последно

На кого точно с яхти и майбаси не се извини Денков за “терористи”?

Кои са най-едрите български зърнопроизводители, получили дял от печалбите от 2,5 милиарда лева за 2022 година?

Гответе се: Експерт с кошмарни прогнози за цените на горивата

Пазарът на горивата е доста динамичен. Но за разлика от първите 6-7 месеца от настоящата година –...

Късметче на деня за 20 септември 2023 година: Какво ти е подготвила съдбата за днес

Късметче на деня за 20 септември 2023 година Прояви доброта в днешния ден. Когато...

Значителна част от мерките, които се вземат от министерството на образованието преди първия учебен ден, са преувеличени и ненужни”. Това каза доц. Атанас Мангъров, началник на детското отделение в Инфекциозната болница в София, пред БНР. Според него се случва същото, както с КПП-тата и затварянето на парковете през зимата.
„На път сме да се повтори същото нещо, но сега в училищата, водени от някакъв страх. Ще направим същите простотии, които направихме тогава, но този път ще е за сметка на нашите деца“, смята Мангъров.

Той посочи проста формула, за да се избегне притеснението и създаването на хаос – децата, които са болни, да не ходят на училище, а здравите деца да си ходят спокойно в учебните часове.
По думите на доц. Мангъров изолационните стаи в училищата няма да са ефикасни, защото, преди да бъде изолирано там, детето вече е било с другите деца в класната стая.

„Друго нещо – да се разхождат в междучасието децата с маски, а в час – без маски. Това е пълна безсмислица. До момента няма статистически доказано проучване, което да твърди, че носенето на маски носи някаква съществена полза. Още повече, когато се използват от некомпетентни – каквито са децата, а и самоделните маски от плат… Доказано е, че тези, които носят саморъчно направени маски, могат да се заразят три пъти повече от тези, които не носят маски“, подчерта инфекционистът.

По думите на Мангъров „изследователската дейност“ трябва да спре. „Това ще стане трудно, защото на всички се услади да вземат по 1 млн. лева на ден за тестове, които са си чиста печалба„. Това е бизнес на лабораториите, които правят тестовете, подчерта той.
Доц. Мангъров коментира, че погледнато в световен мащаб, страните, които през зимата бяха най-строго затворени заради пандемията, сега чакат втора вълна, а тези, които са били „оставени свободно“ с най-разхлабени мерки, сега отбелязват най-малко новозаразени и най-малко смъртни случаи.

Във връзка с ваксините, които се създават срещу COVID-19, доц. Атанас Мангъров коментира, че „не е въпросът в самото правене на ваксината, а в това, че тя трябва да бъде много добре клинично изпитана и за безопасност, и за ефективност“.
Той определи руската ваксина „Спутник V“ като недобре изпитана.

Дистанционно обучение ще е възможно при 3 условия

При извънредна епидемична обстановка заради коронавируса по здравословни причини или по желание след разрешение от образователния инспекторат учениците ще могат да се обучават дистанционно, докато другите работят в клас. Условията са три – здравословни причини на ученика или на член на семейството, както и след решение на Регионалното управление на образованието по критерии, които обаче не са определени.
Режимът бе приет спешно при второ четене в парламента на поправки в закона за предучилищното и училищното образование, предложени от ГЕРБ.

Омбудсманът Диана Ковачева с нова препоръка до министъра на образованието Красимир Вълчев

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати отново препоръка до министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, в която настоява за конкретни отговори, свързани с организацията на учебния процес през предстоящата учебна 2020/2021 г. в контекста на COVID-19, съобщиха от нейния пресофис. „Като обществен защитник съм обезпокоена от изнесените данни за над 70 000 ученици без достъп до компютри и интернет връзка. В случай, че се премине към онлайн обучение, тези деца не биха могли да учат в електронна среда и са изправени пред опасността отново да останат дигитално изключени от системата на образование“, пише доц. Ковачева.

Омбудсманът обръща внимание на факта, че броени дни преди старта на новата учебна година, въпреки заявените намерения, липсва ясна и конкретна информация кога точно МОН ще подсигури с електронни устройства и достъп до интернет семействата, които не могат да си ги позволят, така че да се гарантира равният достъп до образование на децата им в електронна среда, в случай, че се премине към дистанционно обучение.

Най-нови

Гответе се: Експерт с кошмарни прогнози за цените на горивата

Пазарът на горивата е доста динамичен. Но за разлика от първите 6-7 месеца от настоящата година – последните два месеца цената е...

Късметче на деня за 20 септември 2023 година: Какво ти е подготвила съдбата за днес

Късметче на деня за 20 септември 2023 година Прояви доброта в днешния ден. Когато си добър към другите, те...

Честито: Унгарци взеха Нургюл за европейското първенство

Най-добрата ни шахматистка Нургюл Салимова ще представя унгарски отбор по време на европейското клубно първенство в албанския град Дуръс от 30 септември...

Ралица Паскалева потъна в земята от срам

Обратите в "Игри на волята" са големи, а най-засегнат от тях се оказа Гатьо. Той и съотборникът му Цецо...

Арестуваха политик от ПП заради наркотици и крадено Порше

При специализирана полицейска акция в понеделник бе арестуван координаторът на "Продължаваме промяната" в община Ветрино, Пламен Пенев. В наето...

Още интересни публикации