Отдавна се смята, че това растение има полезни свойства. Сиропът често се приготвя от плодовете и цветчетата на бъза, който се използва в кулинарията и народната медицина. Това лекарство подобрява работата на червата, регулира нервната система, укрепва имунната система и повишава хемоглобина. Използвайте го, за да се справите със запушения нос, да успокоите възпаленото гърло и да понижите температурата, предават от zdrave.to.
Билката е била наричана аптечката на хората от селата заради способността й да облекчава всичко – от настинки до запек. Дантелените бели цветя имат антибактериални, антивирусни и слабителни свойства.
За приготвянето на сиропа добавете към 1 чаша вода, 1 чаша пресни или изсушени цветчета /или 7 сантиметрово парче пресен корен от джинджифил, нарязан и обелен/, 1/2 чаша мед. В тенджера кипнете водата. Изсипете цветчетата в горещата вода и покрийте с капак за 5-7 минути. Прецедете сместа, като излеете течността обратно в тенджерата. Добавете подсладител и разбъркайте на слаб огън, докато се смесят. Изсипете сиропа в буркан. Съхранявайте в хладилник от два до четири месеца – ако не го използвате веднага.
Бъз (Sambucus) е род двусемеделни растения от около 30 вида, основно разпространени в умерения пояс на северното полукълбо, но има и в южното. Повечето са храсти или ниски дървета. В България виреят 3 вида: черен, червен бъз и бъзак (тревист бъз). Внимание: зелените или недоузрели плодове, както и семената на зрелите плодове съдържат самбуцин и самбунигрин, които са отровни. И при трите вида бъз плодовете имат високо съдържание на витамин С.
Растенията (Plantae) са царство организми, включващо познати форми, като дървета, храсти, треви, лиани, папрати и мъхове, а според някои дефиниции и зелените водорасли. Точният брой на видовете растения е трудно да се определи, но в наши дни се смята, че съществуват 300 – 315 хиляди вида, от които основната част, 260 – 290 хиляди, са семенни растения.
Характерно за тях е наличието на целулозни клетъчни стени и извличането на необходимата за жизнените им процеси енергия от слънчевата светлина чрез фотосинтеза. При този процес те използват хлорофил, разположен в хлоропласти, на който се дължи зеленият цвят на много техни части. Въпреки това някои растения са паразити и могат да не фотосинтезират или да не произвеждат значителни количества хлорофил. Също с някои изключения, растенията се характеризират с полово размножаване, модулен и неограничен растеж и редуване на поколенията. Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да започнете нова диета или да използвате каквито и да е средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!