събота, декември 9, 2023

Експерти съставиха списък на храните, които правят черния дроб като нов

По време на пандемията от коронвирусна инфекция трябва да бъдем особено внимателни

Последно

Ясно е кои са най-доминиращите зодии

В необятното царство на астрологията всеки зодиакален знак се характеризира с различни личностни черти и модели на...

Лична драма: Получих само злоба и завист, никаква благодарност

Завист и злоба! Това получих вместо благодарност! Но всичко по реда си. Сигурна съм, че писмото ми...

Мариан Бачев попиля „Гласът на България“

В "Гласът на България" става все по-горещо, защото големия финал вече чука на вратата. И докато талантите...

По време на пандемията от коронвирусна инфекция трябва да бъдем особено внимателни към здравето си и не само към белите дробове, които страдат от COVID-19, но и към други органи. Например, експертите смятат, че болен черен дроб всъщност „привлича“ коронавирусът, позволявайки на неговите частици бързо да влязат в тялото.

В същото време черният дроб филтрира всичко, което навлиза в нашето тяло и ако не се справи с функциите си, организмът се съпротивлява на вируса и бактериите по-лошо. Замърсеният и „уморен“ черен дроб става много по-уязвим, пише zdrave.to. Можете обаче да приведете в ред черния си дроб само с помощта на храна.

Въпреки острата миризма, няколко скилидки чесън могат да активират чернодробните ензими, които прочистват тялото от токсини.
Ефективно се справят с прочистването на черния дроб и зелените листни зеленчуци. И така, растителните хлорофили, съдържащи се в зеленината, черпят токсини от кръвта. Зелените също защитават черния дроб, като неутрализират пестицидите, тежките метали и химическите елементи.

Яжте много спанак, целина, маруля, босилек, рукола.Те могат да увеличат производството и изтичането на жлъчка, което ще помогне за очистването на организма.
Ябълките помагат за прочистване на храносмилателния тракт от токсини. Те съдържат пектин и необходимите химични елементи. Това позволява на черния дроб да се справи с натоварването, което изпитва, като постоянно почиства организма.

Грейпфрутът също така увеличава производството на чернодробни ензими и спомага за прочистването на черния дроб поради неговите антиоксиданти и витамин С.

Кое уврежда черния дроб и как да се пазим?

Повечето хора рядко се замислят за състоянието на черния си дроб, дори когато всеки ден ядат мазни бързи закуски или поливат вечерята обилно с алкохол. Този орган е биохимичната фабрика на организма. Ако не работи добре, може да се появят проблеми с кръвната захар, холестерола, да се получи стеатоза (омазнен черен дроб), а в по-тежките случаи се стига и до цироза. Влияе пряко на метаболизма, в него се преработват мазнините, а протеините се разграждат и преобразуват в други вещества като важни ензими или хормони. Съхранява гликоген като източник на енергия. Тези процеси пряко влияят на нашето настроение и апетит.

Появят ли се определени симптоми пък е трудно да ги разтълкуваме правилно, тъй като може да ги отдадем на общо неразположение. Ранната проява на болести на черния дроб също лесно може да се обърка с други състояния. Ето кои са типичните признаци според сайта Bolenzdrav.com. • лесна умора; • намален апетит; • необяснимо отслабване; • чувство за натиск в корема; • болка под ребрата, особено горе вдясно; • общо усещане за неразположение. Друг симптом, по който може да разберем, че черният дроб страда, е пожълтяването на кожата, характерно при жълтеница.

Според някои експерти дори онези първи промени в кожата, които може да включват и паякообразни вени, може да се изтълкуват като ранен симптом, че е нужна помощ. С болестите на черния дроб се занимават специалистите по гастроентерология.

Вируси, фастфуд, медикаменти и химикали вредят

Причините за проблеми с черния дроб са много и различни. Това може да са вирусни инфекции (основно хепатит, но и други вируси), прекалено мазна и преработена храна, която е бедна на витамини и минерали. Затлъстяването, свързано с повишаване на триглицериди, холестерол и кръвна захар, също е фактор.

Не на последно място увреждането може да е свързано с токсини от околната среда. Влияят и някои медикаменти. Това не означава да спрете да си пиете лекарствата, назначени от лекар, а само да обръщате внимание и на тази възможност. Черният дроб все пак може да се саморегенерира до известна степен.

Той е устойчив на външни влияния орган, ако не му пречат някои хронични заболявания. За тежки странични ефекти от лекарства може да се мисли, едва ако в продължение на месеци се вземат рискови медикаменти.

Алкохол и много месо – основни причини за стеатоза Стеатозата е състояние на омазнен черен дроб, което има пряка връзка с инсулиновата резистентност и диабета. То е широко разпространено, но не всички лични лекари обръщат внимание за това на пациентите си. Причините са главно две – много калорично и мазно меню, прекаляване със спиртни напитки. Алкохолът е вреден, не само защото е много калоричен, а калориите от него се преобразуват до мазнини в организма.

В черния дроб от спиртните напитки се отлага ацеталдехид. Веществото се свързва с усещането за махмурлук, но затруднява и работата на черния дроб като цяло. Навикът всяка вечер да се пие алкохол, така популярен в България, с годините води до все по-омазнен черен дроб. Оттук до процесите, свързани с появата на диабета и сърдечно-съдовите проблеми, има само няколко стъпки. Дори слаби като фигура хора може да страдат от омазнен черен дроб и това да им създаде сериозни проблеми.

Впрочем повечето европейски експерти по хранене и диететика са единодушни в препоръките си за допустима дневна доза алкохол – не повече от 500 мл бира или 250-300 мл вино. За дамите тя дори трябва да е по-малка. Неприятното е, че при стеатоза дробът може да се възпали и без вирусна инфекция. Не подценявайте това състояние и ако лекарят нареди, спазвайте нужната диета.
Внимавайте с животинските мазнини (като цяло яжте по-малко месо), предпочитайте растителните храни и такива, които съдържат полезните омега-3 – риба или ядки. Тези мазнини влияят положително и на жлъчката. Когато се храним главно с рафинирани храни и месо, то трябва да знаем, че те повишават киселинността на тъканите в тялото. Черният дроб ще компенсира донякъде, но ще започне да трупа токсични вещества.

Добрата новина е, че дори пациенти с осезаемо повишени стойности на черния дроб в кръвта постигат бързо подобрение с диета и спорт. Ако килограмите са повече, непременно трябва да влязат в нормата. Всеки може да избере подходящ спорт. Също толкова важни са и промените в храненето. Основните правила са да ядете колкото се може повече свежа храна със сезонни плодове и зеленчуци. Животинските продукти се ограничават, а месото трябва да е нетлъсто.

Каква е връзката с високия холестерол? Половината от холестерола се образува в черния дроб. Когато стойностите са високи, лекарите обръщат внимание първо на този орган. В последните години обаче все повече се говори, че при хората са заложени генетично различни нива, така че и това трябва да се вземе предвид. Някои дори с високи стойности са в добро здраве.

Освен това временно повишени нива на холестерола може да се наблюдават и при възпалителните процеси в организма (вирусна инфекция). Други хора обаче реагират с повишена чувствителност и при леко покачване на холестерола развиват атеросклероза. Затова е важно да се оглежда състоянието и здравето на човека като цяло. Пряка е връзката на черния дроб и с метаболитния синдром – това е комбинация от коремно затлъстяване, повишена (може и да не е с много) кръвна захар и склонност към вдигане на кръвно.

Нарича се “метаболитен”, защото е свързан с множество нарушения в обмяната на веществата – неправилно усвояване на захари, мазнини и протеини. Всички тези процеси обаче протичат през черния дроб. Някои подценяват леките отклонения в изследванията, смятат, че е нормално с възрастта да пълнеят около корема. Техният риск за диабет и сърдечносъдови инциденти обаче е значимо по-голям. Как да се опазим здрави • Хранете се умно с пресни продукти. Ограничете месото, особено тлъстото. • Консумирайте алкохол умерено! • Пазете се от тежки вирусни инфекции като хепатит.

Срещу тип А и В има ваксина (имунизацията срещу хепатит В е задължителна), а за хепатит С вече има нови ефективни терапии. • Не допускайте да качвате излишни килограми, особено ако те са около корема! • Проверявайте редовно кръвната си захар, нивата на холестерола и триглицеридите. При хората над 45-50 г. се препоръчва да включат и кръвни изследвания на чернодробни показатели като ASAT и ALAT. • Тествайте се за хепатит В и С – лесно е, става с капка кръв от пръста, а и често има безплатни акции за изследването. Родените след началото на 90-те години се ваксинират безплатно за хепатит В.

Най-нови

Лична драма: Получих само злоба и завист, никаква благодарност

Завист и злоба! Това получих вместо благодарност! Но всичко по реда си. Сигурна съм, че писмото ми ще предизвика доста ядовити коментари...

Мариан Бачев попиля „Гласът на България“

В "Гласът на България" става все по-горещо, защото големия финал вече чука на вратата. И докато талантите мерят гласови възможности и артистично...

Бившите колеги на Сашо Кадиев бесни след неочакваното му решение

Сашо Кадиев наскоро напусна "Преди обед" и bTV, след като бе едно от лицата му в последните 12 години - период, който...

Дунев побесня след „Игри на волята“: Гатьо искаше да ми счупи кръста

"Игри на волята" свърши, големият победител е Иван Рълев, но разплитането на редица интриги тепърва ще вижда бял свят след коментарите, които...

Спомени от соца: Как празнувахме Нова година тогава

По времето на социализма или както разговорно се казва „соца“, основният декемврийски празник беше отбелязването на Нова година. Празнуването на Коледа ставаше...

Още интересни публикации