Всеки от нас поне веднъж годишно се сблъсква с настинка. Но ако някои хора ги преминават бързо и без последствия, то други трябва да се борят с болестта доста време. Освен това понякога на пръв поглед обикновената настинка се развива в пневмония, пишат от Zdrave.to. Но как да разберем, че болестта прогресира?
Болка в гърдите
Ако почувствате стягане и болка в гърдите, това сигнализира за възпаление. Този симптом се увеличава, когато се опитате да поемете дълбоко въздух или кашляте.
Диспнея
Недостигът на въздух след тренировка не е сериозна причина за безпокойство. Но ако се появи дори в покой, това може да означава пневмония. Сред другите симптоми, които сигнализират за това заболяване: задух, замайване, синкав оттенък на кожата на лицето и ръцете.
Температура
При пациент с пневмония телесната температура се повишава до 39-40 градуса и не намалява няколко дни. Често антипиретичните лекарства в този случай не работят.
Кашлица
Продължителните пристъпи на кашлица също могат да показват пневмония. В началото кашлицата е суха, но с течение на времето става мокра. Храчките могат да имат зеленикав или кафяв цвят – това са следи от гной или кръв.
Пневмонията е възпаление на белите дробове. Заболяването засяга поотделно, но по-често едновременно, извършващите газообмена между вдишания въздух и кръвта алвеоли и заобикалящата ги белодробна тъкан, наречена интерстициум, при което се нарушава нормалният процес на дишане. Пневмонията може да бъде предизвикана от различни причини, като инфектиране с бактерии, вируси, гъби или паразити, от химическо или физическо нараняване на дробовете, някои лекарства и други състояния, като например автоимунни заболявания.
Типични симптоми, свързвани с пневмонията, са кашлица, болка в гърдите, треска и задух. За нейното диагностициране се използват рентгенови снимки и изследване на храчките. Лечението зависи от причинителя на заболяването, като най-разпространените бактериални пневмонии се лекуват с антибиотици.
Пневмонията е често срещана болест, разпространена сред всички възрастови групи, и е нерядка причина за смърт при млади, стари и хронично болни. Всяка година приблизително 450 милиона души се разболяват от пневмония, което представлява седем процента от общото население, като резултатът от това са около 4 милиона смъртни случая. Макар и пневмонията да се счита за „капитан на армията на смъртта“ от Уилям Ослър през 19 век, усъвършенстването на антибиотичните терапии и ваксините през 20 век бележи подобрения в броя на преживели болестта. Въпреки това в развиващите се страни и сред хората в напреднала възраст, най-младите и хронично болните, пневмонията си остава водеща причина за смъртност. Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да започнете нова диета или да използвате каквито и да е средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!