Експерти от Канадския изследователски институт по обществено здраве установиха коя алкохолна напитка е най-опасна за мозъка. Резултатите от изследването са публикувани от Neurology. В проучването са взели участие малко под 13 000 човека. Използвана е многовариантна условна логистична регресия за определяне на асоциациите, предават от zdrave.to.
Според учени бирата повишава риска от хеморагичен инсулт със 73%. Средно другите алкохолни напитки повишават риска от инсулт с 50%. Високото ниво на прием на алкохол е последователно свързано с всички инсулти, исхемични инсулти и ICH. Умереният прием се свързва с всички инсулти и ICH, но не и с исхемичен инсулт. Ниският прием на алкохол не е свързан с инсулт като цяло.
Човешкият мозък е един от органите при човека, сходен по устройство с мозъка на останалите бозайници, но с по-голям размер, отнесен към размера на тялото. Той управлява както нашите жизнени функции, така и поведението ни. Нашите мисли, спомени и чувства са плод на неговата дейност. Познанията ни за мозъка, въпреки интензивните изследвания, са все още частични.
Разположен в черепната кухина, главният мозък съдържа приблизително 86 млрд. нервни клетки при възрастен индивид – толкова, колкото са и звездите в нашата галактика. Покрит е със същите обвивки, както и гръбначният. И двата мозъка са изградени от сиво и бяло вещество. Сивото вещество образува струпвания – ядра, разпръснати сред бялото вещество. Сивото вещество обгръща отвън крайния и малкия мозък и образува тяхната кора. Бялото вещество образува проводящите пътища, свързващи отделните части на главния мозък помежду им, както и главния мозък с гръбначния.
Главният мозък се състои от шест основни части:
продълговат мозък
мост
среден мозък
малък мозък
междинен мозък
краен мозък
Главният мозък участва в регулирането на всички процеси в огранизма – от обмяната на веществата в клетката до най-сложните поведенически прояви. Дори когато спим, той направлява и съгласува функциите в организма ни, както и неговите взаимоотношения с външния свят. Нашите усещания за светлина, вкус, мирис, звук и допир започват с дразнене на специализирани рецептори и нервни окончания, но те са преди всичко резултат от функцията на главния мозък. Главният мозък ни дава възможност да мислим, да помним и да вземаме решения. Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да започнете нова диета или да използвате каквито и да е средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!