„Да не говорим ,че вечният въпрос „Какво да направя за ядене?“ взе ме измъчва. Но намерих спасението“, това казва читателка. Тя поясни, че всички в дома й са луди по вкусотията от кайма, която прави. „Става бързо и направо се топи в устата. Кюфтетата „Лястовиче гнездо“ са направо невероятни“, казва жената, която изпрати рецептата до фейсбук страницата, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки, пишат от jenata.blitz.bg.
Необходими продукти за кюфтетата „Лястовиче гнездо“:
Кайма – 0,5 кг
Хляб – 3 филийки
Чесън – 3 скилидки
Яйца – 2 бр.
Лук – 1 бр.
Домат (голям) – 1 бр.
Майонеза
Кетчуп
Твърдо сирене (най-добре е да заложите на кашкавал) – 100 гр.
Копър, сол, черен пипер, червен пипер
Време за готвене на шест порции от кюфтетата „Лястовиче гнездо“: 60 минути
Начин на приготвяне на кюфтетата „Лястовиче гнездо“:
Към каймата добавете подправките, ситно нарязаните чесън и копър. Хлябът накиснете във вода (или най-добре прясно мляко), начупете до на малки парченца, а след това го сложете към подправената кайма като добавите и двете яйца. Добре объркайте каймата с всичките неща в нея и оформете 6 големи кюфтета, които сложете върху намазнена тава за печене (или сложете хартия за печене в тавата). Нарежете сиренето (кашкавала), лука и домата на тънки филийки (кръгчета). Върху кюфтетата сложете (в този ред) кетчуп – лук – майонеза – домат – майонеза – сирене (кашкавал). Сложете кюфтетата „Лястовиче гнездо“ в предварително загрята фурна на 180 градуса за 30 минути. „Това е – приятно, бързо и много вкусно. Добър апетит“, споделя читателката, изпратила вкусната рецепта.
Кюфтето е ястие от смляно на кайма месо, с лук и подправки. Може да бъде във форма на топче или плоско. Приготвя се чрез пържене, печене на скара или в тава на фурна, по-рядко чрез варене. Съществуват и кюфтета не от месо, а от зеленчукова смес, например картофени кюфтета, спаначени кюфтета, кюфтета от тиквички, нахут и др., както и рибени кюфтета. Кюфтетата са само българска храна. В България кайма за кюфтета се прави (мели се с мелачка) от тлъсто свинско и телешко месо в пропорция 60 към 40. Възможни са варианти с биволско, овче, магарешко, конско и дивечово месо. Освен тлъсто свинско, може да се използва свинска сланина. За българския вкус кюфтета без свинска мазнина са сухи. Мюсюлманите мелят телешко или агнешко.
Към мляното месо най-често се добавя намокрена среда от хляб, сол, зрял или зелен лук и яйце, след което каймата се омесва добре, за да не се разпада кюфтето при готвенето. В зависимост от региона се добавят и различни подправки като магданоз, черен пипер, чубрица и/или кимион. В зависимост от рецептата, в каймата може да се добави и ориз, настъргани картофи или кашкавал. При пържене кюфтета предварително се овалват в брашно. Кюфтета, подправени с много лют, кълцан червен пипер, какъвто се продава под името „чили“, се наричат „нервозни кюфтета“. „Татарските“ кюфтета са по-големи и съдържат разтопен кашкавал и люта чушка, а понякога и гъби, кисели краставички, бахар и бира. В България кюфтетата са много популярна храна. Консумират се предимно като основно ястие със зелена салата, лютеница, пържени картофи, туршия или друга гарнитура, а също така могат да се сервират готвени със сос като яхния или фрикасе, в умален топчест вариант, наричани „цариградски кюфтенца“ или в супа с ориз, фиде или картофи, наричана супа топчета.