Много хора свързват царевицата с лятната си ваканция на морето. Тя съдържа редица аминокиселини, които са от съществено значение за човешкото тяло. Витаминно-минералният състав на златните кочани предполага, че е полезно да се ядат през цялата година. Въпреки това, не всички го правят. Но едно от малко известни свойства на тази храна е нейното положително влияние при високо кръвно налягане, казва гастроентерологът д-р Шрайнер, предават от actualno.com.
Тази храна е добър източник на магнезий, който регулира нервната система, участва в синтеза на ДНК, мускулната релаксация и контракции, помага за създаването на протеини от аминокиселини и извлича енергия от храната, която ядем. Ниските нива на този важен минерал могат да увеличат риска от много хронични заболявания, включително и сърдечни патологии. Също така е възможно да се повиши налягането, да се появят сърдечни болки и да се увеличи рискът от инфаркт и инсулт. Коментираната зърнена храна много добре засища глада, съхранява се дълго време и съдържа голямо количество витамин В9, Е, както и РР, В1, В2, В5, С, ниацин, холин.
В допълнение, консумацията на тази зърнена култура намалява вискозитета и плътността на жлъчката, понижава нивото на билирубина в кръвта, отбелязва Евгения Шрайнер, гастроентеролог в Центъра за нови медицински технологии, изследовател в Института по химична биология и фундаментална медицина на СО РАН. Редовната консумация на жълтите зърна може да подобри здравето на очите. Те са особено богати на лутеин и зеаксантин – два каротеноида, които могат да предотвратят катаракта и свързана с възрастта дегенерация на макулата. „Учените предполагат, че именно тези вещества съставляват по-голямата част от зоната на макулата, която е отговорна за централното зрение. Според тях тези, които консумират най-много каротеноиди, особено лутеин и зеаксантин, са с 43% по-малко вероятно да развият катаракта в сравнение с тези, които консумират най-малко“, споделя лекарят.
Експертът допълва, че коментираната зърнена храна е отличен източник на фибри. Консумацията им се свързва с подобряване на храносмилането и предотвратяване на стомашно-чревни заболявания. По-специално, тя може да предпази от дивертикулоза, която се характеризира с възпаление на храносмилателния тракт. Тази полезна храна е отличен източник на ферулова киселина, която се определя като естествено средство против стареене. Това вещество е мощен антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане от свободните радикали (причиняващи окислителни процеси в организма), а това от своя страна води до преждевременно стареене. Борбата с окислителните процеси е основната задача на антиоксидантите.
В резултат на това се подпомага възстановяването на клетките, забавят се процеса на стареене и се оптимизират метаболитните процеси в организма. Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар. Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да започнете нова диета или да използвате каквито и да е средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!