Признавам си, че бях безкрайно скептична, докато един ден просто не се реших да експериментирам и до ден днешен се радвам, че го сторих. У дома всичко просто полудяха по тях и сега веднъж седмично им приготвям тези кюфтенца. Стават бързо и лесно, а вкусът им е уникален, предават от actualno.com.
Продукти:
свинско – 700 гр
лук – 2 бр
яйце – 1 бр
мляко – 100 мл
копър – 1 връзка
сол – 2 с.л.
хляб – 2 филии
галета – 100 гр
сол и пипер на вкус
За соса:
Червена боровинка – 200 гр
лимон – 1 бр
захар – 4 с.л.
Приготвяне:
Първо обелваме лука и го наситняваме, като след това измиваме копъра, подсушаваме го и наситняваме и него. Сега накиснете хляба в мляко, като не забравяте преди това да махнете коричките му. После го изцеждате, смесвате го с яйцето и лука и разбърквате хубаво всичко. Добавете каймата, солта, червения пипер и разбъркайте добре отново. Навлажнете ръцете си и с тях оформете малки кюфтенца, като всяко оваляте в галета. Загряваме фурната предварително на 200 градуса и печем за 20-30 минути. Най-вкусните икономични кюфтенца за пенсионери За приготвянето на соса: Сега измиваме боровинките, като не забравяме после да ги подсушим добре, пуснете ги блендера и след като им сложите лимонов сок и захар, разбийте. Когато сервираме кюфтенцата, ги поднася заляти със соса от боровинки. Да ви е сладко!
Каймата е смляно с месомелачка или кълцано месо (рядко риба). Към каймата могат да се добавят зеленчуци, подправки, яйца, хляб, галета и други съставки до получаване на смес, от която се оформят различни по вид и форма ястия. Каймата може да бъде произведена както само от един вид месо, така и от няколко вида. Класическото смесване в българската кухня е 60% телешко с 40% свинско месо. Каймата е един от най-популярните продукти за готвене в българската национална кухня. Може да се използва както за приготвяне на супи, така за основни ястия, ястия на скара (барбекю), изработване на сурово-пушени, варени и сушени колбаси.
Кюфтето е ястие от смляно на кайма месо, с лук и подправки. Може да бъде във форма на топче или плоско. Приготвя се чрез пържене, печене на скара или в тава на фурна, по-рядко чрез варене. Съществуват и кюфтета не от месо, а от зеленчукова смес, например картофени кюфтета, спаначени кюфтета, кюфтета от тиквички, нахут и др., както и рибени кюфтета. Кюфтетата са само българска храна.
В България кайма за кюфтета се прави (мели се с мелачка) от тлъсто свинско и телешко месо в пропорция 60 към 40. Възможни са варианти с биволско, овче, магарешко, конско и дивечово месо. Освен тлъсто свинско, може да се използва свинска сланина. За българския вкус кюфтета без свинска мазнина са сухи. Мюсюлманите мелят телешко или агнешко.