Седем години след кончината на БКП легендата Дража Вълчева червените старейшини все още не знаят къде е погребана тя.
Мистерията с гроба на желязната лейди на комунистическата партия е необяснима, а някогашните й съратници казват, че не могат да й поднесат цвете на помена в края на май, защото нямат информация къде се намира вечният й дом.
Някогашната любимка на Тодор Живков почина от инсулт през 2016 г. и бе погребана от семейството при строга конфиденциалност.
След като вестта за кончината й тогава стигнала до ветераните в БСП, мнозина от тях изявили желание да присъстват на панихидата, но това не се случило.
Професор Русин Донев, с когото приживе Вълчева работеше, обяснява, че погребението е станало без никакъв шум.
След като провел телефонен разговор с щерка й, тя му казала, че майка й вече е била погребана след семейно решение това да се случи само в присъствието на кръвни роднини.
Седем години след смъртта й гробът й продължава да бъде неизвестен за мнозина.
Съпартийци на Вълчева смятат, че причината за това е, че семейството иска да опази паметта й и да избегне евентуални вандалски набези, каквито неведнъж са се случвали на гробовете на величия от БКП.
Дража, която си отиде на 85 години, е една от малкото жени, които по времето на комунизма бяха допуснати до върховете на държавния апарат.
Тя е смятана за един от най-приближените хора на бившия партиен и държавен ръководител Тодор Живков.
След промените през 1989 г. обаче е низвергната като човек от свитата на Тато и моментално е изключена от Централния комитет на БКП.
По-късно и от самата партия от т. нар. реформатори начело с наследника на Тодор Живков – Петър Младенов, и новоизбрания премиер Андрей Луканов.
Въпреки че при следващото червено правителство – на Жан Виденов, живковистите вземат частичен реванш, тя остава извън светлините на прожекторите.
До последните си дни Дража общувала с шепа социалисти, но следяла всички новини около БСП, още повече че в партията продължил делото й нейният племенник – пловдивският функционер на Столетницата Захари Георгиев.
През последните месеци от живота си Дража Вълчева се оплаквала от проблеми с краката.
Била доволна, че дъщеря й се грижела за нея, както и че получавала приличната за страната по онова време пенсия от 300 лв., разказа неотдавна племенникът й.
До края на живота си Дража живееше в емблематичното си жилище близо до Докторската градина в София, личен подарък към нея от бившия Първи.
Тя редовно можеше да бъде видяна на разходка в парка, куцукайки с бастун.
Малко след смъртта й се появи информация, че роднините й са продали легендарния имот за крупна сума.
Пловдивското жилище на Дража, намиращо се на пъпа на града на централната ул. „Иван Вазов“, също отдавна не е собственост на нейното семейство и е в ръцете на богат бизнесмен.
Единственото дете на Вълчева е дъщеря й Саша, която работи като учен към БАН.
Тя е омъжена за бизнесмена и дипломат Пламен Грозданов, с когото имат двама големи синове.
Семейството развива множество бизнеси, сред които и винарска изба, съобщава вестник „Ретро“.