Добрите готвачи разкриват тайната на крехките и вкусни свински котлети. Освен доброто месо, което трябва да подберете, за да постигнете неустоим вкус – трябва да ги мариновате по най-добрия начин. Продължете да четете, за да разберете какви продукти са ви необходими и как точно да постигнете неустоимия вкус, предават от actualno.com.
Необходими продукти:
2 свински котлета
2 скилидки чесън
2 стръка розмарин
3 с.л. олио
1 с.л. горчица
1 ч.л. балсамов оцет
сол
Начин на приготвяне:
Първа стъпка е да подготвите свинските котлети, като ги сложите между два листа прозрачно фолио и ги начукате добре с фолио. След това е време да приготвите маринатата. Ще са ви нужни нарязания на филийки чесън, стрития пресен розмарин, олиото и горчицата. Котлетите се намазват обилно с маринатата, увиват се в прозрачно фолио или се слагат в плик. Оставяте ги да престоят около 30 минути в хладилник. Печете маринованите котлети на скара или грил тиган около 7 минути от всяка страна. Поръсвайте с капки балсамов оцет. Сервирайте с подходяща гарнитура. Приятен апетит!
Месо – плът от животно (основно мускули), използвана в качеството на храна. Съществува също и изкуствено месо, което не е част от плътта на живо същество (например, соево месо). Определението за месо се различава в различните култури. Например, плътта на рибите и другите морски и речни обитатели не винаги се причислява към понятието „месо“.
По-голямата част от месото, използвано от хората, се произвежда от домашни животни, специално угоявани за целта и убивани и обработвани в кланици. В различните кухни в света се използва месо от различни животни. Съществуват и сериозни културологични и социални нормативи, обуславящи възгледите за употреба на различните видове месо. Например в Европа не е приемливо да се яде кучешко и котешко, но в Югоизточна Азия това е обикновен деликатес. В мюсюлманските общности не се яде свинско месо, а в будистките – телешко (тъй като кравата е свещено животно).
Също така в неевропейските страни се използва месото и на животни, различни от обичайно консумираните в Европа (диви едри и дребни млекопитаещи, студенокръвни, земноводни и др.). А дори в различните европейски страни има различни възгледи. Славянските и германските народи не толерират храни, приготвяни от влечуги (жаби, змии, гущери), но в почти всички кухни на романоезични страни жабешките бутчета са приемлив деликатес. В последно време се произвеждат заместители на месото, имитиращи неговите вкус и структура (например, соево месо). Основни потребители на тези продукти са вегетарианците. Също така се разглежда възможността за отглеждане на месо „в епруветка“. Думата „месо“ може да се използва и в преносно значение и (жаргонни изрази, например „пушечно месо“).