Всяка сутрин, преди да тръгна за работа, вадя месо или риба от фризера и ги оставям да се размразяват. А когато се прибера вечерта, започвам да мисля какво да сготвя за вечеря. Днес извадих пилешки гърди. На път за офиса срещнах стара приятелка и тя ми сподели, че всички в семейството й обожават зеле и често го похапват под всякаква форма. Но най-вече задушено. Идеята за вечеря бързо се заформи в главата ми – ще сготвя и аз едно задушено зеле. Но ще му сложа и малко месце, предават от jenata.blitz.bg. Рецептата е много проста и няма да ви отнеме много време, а крайният резултат ще се хареса и на най-капризните. Веднага щом го опитат, ще бъдат възхитени от него! И най-важното – ястието е хем диетично, хем много засищащо!
Необходими продукти:
500 гр. пилешки гърди
1 зелка (не много голяма)
1 глава лук
1 морков
1 домат (доматено пюре)
сол и подправки на вкус
растително олио
Начин на приготвяне:
Нарежете месото на малки парченца. Запържете ги съвсем леко в растителното олио. Няма наяждане с тези сочни кюфтета, тайната е в неочаквана съставка. Настържете морковите на едро ренде, лука нарежете на дребно и ги добавете към месото. Оставете да къкри десетина минути, докато зеленчуците омекнат. През това време нарежете зелето. Сложете го върху месото и добавете малко вода. Оставете го да къкри под капак 20 минути, като от време на време разбърквате. Обелете домата, нарежете на ситно и го прибавете към месото и зелето. Разбъркайте и оставете да къкри още пет минути под капак. След това добавете сол, подправки и разбъркайте отново. Гответе на силен огън без капак за около пет минути, докато излишната течност се изпари. При сервиране може да поръсите с пресен магданоз. Да ви е сладко!
Зелето (Brassica oleracea var. capitata) е многолистно растение от семейство Brassicaceae (или Cruciferae), което се използва като зеленчук. Зелето е тревисто, двугодишно, двусеменно цъфтящо растение, което се отличава с къси стебла, обикновено със зелени листа, но в някои сортове червени или пурпурни, формиращи характерен компактен, кълбовиден вид (зелка). Най-популярни, крехки и с добри вкусови качества са българските сортове „Кьосе“ и „Балкан“.
„Кьосе“ е български и изключително популярен за приготвяне на кисело зеле. Семената на зелето е добре да засявате върху дълбоки, влагоемни, добре аерирани и с добър хранителен запас почви. Местоположението е добре да бъде достатъчно светло и добре огрято от слънцето. Необходимо е да се поддържа постоянна почвена влажност и да не се допуска засушаване. Осигуряват се редовни поливки. Препоръчва се главестото зеле да се произвежда чрез разсад – обикновено семената се засяват през периода Май – Юни месец. При засаждането на разсада, разстоянието е необходимо да бъде 70 – 90 Х 50 – 60 см. Зелето „Кьосе“ е готово за бране от месец Септември – до месец Октомври (вегетация 125 – 130 дни).
Зелето „Балкан“ е сорт за късно производство с вегетационен период 130 дни. Балкан е предпочитан и сред най-често отглежданите сортове у нас. Това е сopт зa късно производство, има вегетационен период 130 дни. Семената за производство на разсад се засяват в края на месец Май – началото на Юни. Ако се сее на открито, разсаждането се извършва през Юни – Юли. Схемата на засаждане е 70 см между редовете и 45-50 см между растенията.Образува зелка, която е голяма, плътна, сочна, нежна със средно тегло 4 – 5 кг и отлични вкусови качества. Подходящо е за прясна консумация и преработка. Зелето „Балкан“ има много добра съхраняемост. Сортът е устойчив на мана.