Идея за вкусна и бърза закуска, която да ви даде енергия и старт за работния ден. Необходими продукти:
яйца – 4 броя
олио – 4 с.л.
сол
черен пипер
магданоз – ситно накълцан или сух, за поръсване
Начин на приготвяне:
Първо, загрейте мазнина в тиган – най-добре с незалепващо покритие. Чукнете яйцата и ги пуснете в мазнината от ниско. Посолете, поръсете с малко черен пипер и похлупете под капак, за да се задушат. Щом жълтъците леко се втвърдят, са готови. Махнете от котлона, разпределете яйцата в 2 чинии и ги поръсете с магданоз и чубрица по желание.
Домашен хляб
Необходими продукти:
мая – 1 кубче прясна /42 г/ или 2 пакетчета суха
брашно – 700 – 800 г
вода – 450 мл топла
захар – 1 ч.л.
сол – 1 с.л.
Начин на приготвяне:
В топлата вода разтваряме маята заедно с лъжичката захар и малко брашно и оставяме да шупне. В отделен съд пресяваме брашното заедно със солта, правим кладенче и слагаме шупналата мая. Замесваме меко еластично тесто, което слагаме в набрашнена купа, за да втаса. Когато тестото удвои обема си, го премесваме, оформяме като топка и поставяме в намазнена и набрашнена тава, в която ще печем, за да втаса още веднъж. След като тестото отново удвои обема си – с помощта на остър нож се правят няколко разреза. Печем в предварително загрята фурна на 200 градуса, на дъното на която сме сложили съд с вряща вода около 50 минути. Печете до готовност и оставете да изстине. Приятен апетит!
Яйцето е продукт на женски животни – най-често птици или влечуги, но също и земноводни, бозайници и риби. Често се използва за хранителни цели, тъй като е богато на хранителни вещества. Във всяко яйце се съдържат всички вещества, които са необходими за изграждане на един нов организъм. Яйцата се използват както за директна консумация, така и се влагат в производство на хлебни, сладкарски, месни и съдържащи алкохол стоки. Яйцата от птици и влечуги се състоят от черупка, белтък и жълтък. Най-често се употребяват яйца от кокошки. Консумират се и яйца от гъски, патици, пуйки и други птици. Яйцата от риби се наричат хайвер.
Яйцето се състои от 3 основни съставни части – защитна черупка, яйчен белтък (албумин) и яйчен жълтък (витал), съдържащи се в различни тънки мембрани. Най-голямо относително тегло има жълтъкът – около 50 %. Черупката е изградена от калциев и магнезиев карбонати, фосфати и др. На 1 cm? тя има между 100 и 150 пори. Тя защитава черупката от бързо изпарение на водата. От вътрешната страна на черупката има закрепена мембрана, която се нарича външна подчерупкова мембрана (ципа). Под нея има още една, която е вътрешна мебрана (ципа). Между двете мембрани, в по-тъпия край на яйцето се образува въздушна камера.
Белтъкът на яйцето служи за защита на жълтъка и за допълнително хранене на зародиша. Състои се от около 85 – 90% вода, 10 – 12% протеини и под 1% въглехидрати, мазнини и минерални вещества. Мазнините, съдържащи се в белтъка, основно са полиненаситени и поради това безвредни. Протеините, които се съдържат в него са коналбумин, овоалбумин и др. Белтъкът има също 3 основни части, подредени по следния начин по посока към ядрото – течен белтък, плътен белтък и отново течен белтък.
Жълтъкът е най-ценната хранителна част на яйцето. Той служи за храна на растящия зародиш. Състои се от вителинова мембрана, жълтъчно кълбо състоящо се от светъл и тъмен жълтък и зародиш. Задържа се в центъра на яйцето с помощта на 2 белтъчни връзки (шалази). Около половината от съдържанието на жълтъка е вода. Мазнините заемат около 1/3. Протеините са около 15 – 16%. Най-голямо хранително значение от протеините имат вителинът и ливетинът. В жълтъка се съдържат и витамините А, D и E. В жълтъка, за разлика от белтъка има холестерин. Така хора, които имат проблем с нивото на холестерин в кръвта, трябва да не употребяват повече от 1 яйце на ден /1 жълтък/.
Източник: actualno.com