Витамин В12 е незаменим в човешкото тяло. Нашето тяло не го произвежда, така че трябва да си набавите витамина от храната. Той е от съществено значение за образуването на ДНК и играе ключова роля в гръбначния и главния мозък, както и в производството на червени кръвни клетки. В риск са хората с алкохолни проблеми, както и тези, които спазват веган или вегетарианска диета. Недостигът е възможен и при хора с пернициозна анемия, автоимунно заболяване или синдром на Sjögren, пишат от zdrave.to.
„Симптомите на ниски нива на витамин B12 се появяват бавно, често в продължение на няколко години. А някои хора нямат никакви симптоми, поне докато последствията не станат сериозни“, казва лекарят. Някои от най-честите симптоми са слабост, загуба на апетит, умора, загуба на тегло , болка във венците, гадене, жълта кожа, раздразнителност и депресия. Диетологът-терапевт Олга Лушникова каза, че въпреки широко разпространеното схващане за ползите от диетата с ниско съдържание на мазнини, всъщност тя носи голям брой здравословни проблеми. Освен това при такава диета нивата на холестерола могат да се повишат.
Наименованието витамин се появява през 1912 г., след като американският биохимик от полски произход Казимир Функ изолира от оризовите люспи съдържащо аминна група вещество (витамин В1), което лекува болестта бери-бери и го нарича „витамин“.
Витамините са нискомолекулни органични вещества, необходими в минимални количества за нормалната жизнена дейност на човека и животните. Необходимостта от тях е обоснована през 1880 г. от руския учен Николай Лунин. Днес са известни около 30 витамина. Влияят (пряко или като активни съставки на ензими, нуклеотиди) на растежа, обмяната на веществата, функциите на имунната, нервната, ендокринната система, кръвообразуването, кръвосъсирването и др. Съдържат се предимно в растенията. Някои витамини се синтезират от чревните бактерии. Могат да се образуват в организма от провитамини (каротини, стерини). Биват мастноразтворими (А, D, Е, К) и водноразтворими (С и група В).
Потребностите от витамини са по-големи при бременност, кърмене, интензивна физическа и умствена работа, инфекциозни болести и др. Недостигът или липсата им води до болестни състояния – хиповитаминоза и авитаминоза, прекомерният прием (главно на А и D) – до хипервитаминоза. Много витамини, използвани като лекарства, се получават чрез химичен и микробиологичен синтез. Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да започнете нова диета или да използвате каквито и да е средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!