По родното Черноморие зачестяват случаите, в които и малкото туристи могат да бъдат изгонени. Снимка в социалните мрежи разбуни духовете, след като показа цена от 8 лв. за порция пържени картофи. Случаят е от заведение край Каварна.
Туристката Деница Андонова остава неприятно изненадана, когато по време на своята почивка сяда в едно от заведенията край Каварна, за да хапне. Според снимка на менюто, публикувана в личния й профил във Фейсбук, 200 грама пържени картофи без сирене струват 8 лв.

За да добавим и малко от млечния продукт, доплащаме още 2 лв. Бърза справка в някоя от брошурите на големите вериги показва, че килограм картофи върви по 0,79 лв. Във въпросното заведение обаче ще дадем 40 лв. за пет порции (1 кг) от гарнитурата, пише „Монитор“.
Описанието на фотоса гласи: „Едно от заведенията по Северното Черноморие ни бърка яко в джоба“. На него ясно се вижда, че това не са единствените завишени цени – за 250 грама цаца трябва да броим 10 лв. Впечатление прави и калканът, чиято цена обикновено е около 40 лв/кг – тук обаче ще платим 35 лв. само за 250 грама.
Дъждът от яростни потребителски коментари не закъсня. Част от тях гласят „там българи почти не ходят, ама пък е пълно с чужденци“ и „нормално, след като се напълни с платежоспособни румънци, ден година храни“.
Експерт: За какво й беше на Ангелкова да обещава безплатни чадъри и шезлонги?
Такса „барбарон“ по морето. Въпреки малкото туристи, броят на измамите не спира да расте. В заведение край Царево курортисти трябва да платят по лева лева за пуфове.
„Дали трябва или не трябва – решава клиентът. Търговците силно подценяват възможностите на потребителите да мислят, търсим нормативни решения на тези въпроси. Имахме някога икономика на дефицита, но сега търговецът трябва да се поставя в обувките на клиента и да знае какво може да даде. Това сподели в интервю за Bulgaria ON AIR председателят на асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов.

Такса „барбарон“ конкретно съществувала от три години, в които потребителите се уведомяват с табела за нея. По думите му е трябвало търговците да помислят предварително. Каквато и табела да се постави на мястото, хората биха отхвърлили един подобен модел, смята Николов.
За какво им беше на политиците и на министъра на туризма да обещават безплатни чадъри и шезлонги?! Накрая останаха 12-13 плажа, които могат да го предложат това, кому беше нужно, попита реторично Николов.
Държавата също получава своя концесионен дял, припомни той. Разходите, които има по поддръжката на даден плаж, трябвало да се случва по един по-честен за потребителя начин.
„Туризмът ни все в един камък опитва да се спъне, но има и страхотни проблясъци, които трябва да се научим да разпознаваме. Капаните еднодневки не са устойчиви и дълготрайни в развитието на туризма“, коментира още председателят на „Активни потребители“.
Николов коментира и случая с трактор, който почиства плаж „Оазис“ от водорасли в разгара на сезона.
Багерите на плажа показват как добрите намерения могат да бъдат провалени. На плажа стават страшни разправии, защото винаги тракторът, който почиства, бива заобиколен от викащи туристи. Опашките към Гърция трябва да ни покажат, че нещо грешим. От бранша явно си живеят в розов облак и не са разменили две думи с потребителите, оправдават се с големите разходи. Според една анкета хората, които биха посетили Гърция, са повече от тези през миналата година, подчерта още той.