У нас циркулират 35 щама на COVID-19, обяви пред Би Ти Ви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Оперативния щаб професор Тодор Кантарджиев. „Значителна част от щамовете вече имат придобитата мутация, която ги прави по-възприемчиви. Могат да заразят повече хора“, казва Кантарджиев.
„Увеличението на случаите обаче не се дължи единствено на по-заразните мутации. Нито пък на повечето тестове“, допълни професорът. „Ръстът е в държавите, които не спазват мерките, където народът не слуша специалистите, а самозванците. Лично мене ме притесняват тези стойности. Май месец бяхме държавата с най-контролирана инфекция. Изведнъж нещата се изпуснаха. По религиозни, по спортни причини. И дискотеките на закрито. Не съм за тези мерки“, смята проф. Кантарджиев.
Подобна позиция има и пулмологът д-р София Ангелова, която напомня, че заболяването може да протече тежко.
„Хората и мерките се отпуснаха, а това води до заболяване на рисковите групи“, казва пулмологът.
Пациентите с хронични заболявания, особено с белодробни, не бива да прекъсват терапията си, обясни доктор Ангелова.
„Нека да не се струпват хората. Нека да използват лятото, за да каляват своя организъм с водата и слънцето. Изключително важни са маските в затворено помещение“, съветва специалистката по белодробни болести.
Специалистите все още не могат да прогнозират, какво ще е поведението на вируса, когато температурите у нас се повишат трайно.
Случаите на коронавирус по света са над 11 150 000, починалите – 526 088
Над 11,15 милиона са потвърдените случаи на коронавирус по света, а починалите от причиняваното от него заболяване Ковид-19 са 526 088, сочат изчисления на агенция Ройтерс, цитирани от БТА.
Заразени хора има в над 210 държави и територии, откакто през декември бяха регистрирани първите случаи в Китай.
Следват данни за водещите страни по брой починали и заразени:
Съединени щати 129 476 – 2 812 976
Бразилия 63 174 – 1 539 081
Русия 9859 – 667 883
Индия 18 655 – 648 315
Великобритания 44 131 – 314 603
България пита Великобритания защо остава карантината за българите
По указания на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева посолството ни в Лондон отправи нота с искане за обяснение до британското правителство защо страната ни е изключена от списъка с държави, за които отпада карантината при пристигане в Обединеното кралство от 10 юли. Това съобщиха от външното ни министерство.
Министър Захариева е разговаряла и със заместник-министъра на външните работи с ресор Европа и Америка Уенди Мортън, от която е поискала също мотиви за това решение.
С нотата посолството ни в Лондон търси разяснение за критериите, върху които се основава решението на Великобритания, тъй като други държави, включени в списъка, имат по-голяма заболеваемост от България. Посолството подчертава, че нашата държава е сред тези с най-ниски нива на разпространение на вируса.
„Навременните и ефективни мерки срещу разпространението на вируса в България доведоха до само 2281 активни случая“, подчертават от посолството. Черноморското крайбрежие е на практика зона свободна от Ковид-19, която вече е привлякла хиляди туристи от над 35 държави това лято, пише също в нотата.