Картофите са една от най-честите храни, които се консумират по цял свят. Те влизат в състава на различни кулинарни изкушения като сварени, печени, приготвени на пара или пържени. Консумираме ги нарязани, цели, под форма на пюре и т.н.
В същото време често чуваме, че картофите са вредни. Дори се препоръчва да ги ограничаваме в менюто си.
Причината за това е, че те съдържат невротоксин, наречен соланин, който, ако се консумира в големи количества, може да навреди на здравето ви.

Освен това те са изключително богати на въглехидрати, и като такива, те дават възможност на човек да наддава килограми твърде лесно.Това прави възможно те да се усвояват твърде лесно, с минимална загуба на енергия.
Заедно с малкото количество протеин, съдържащо се в тях, те се превръщат в отличен избор за диетата на тези, които се занимават с някои видове спортове, изискващи сила и физическа маса, както и за тези, които искат да качат бързо половин килограм или два.
Ново проучване обаче добавя още една „графа“ в характеристиката на картофите.
Учените са провели експеримент с 24 здрави млади жени на възраст от 18 до 24 години. Всички те се хранили нормално, получавайки препоръчителната доза протеин – 0,8 грама на килограм телесно тегло на ден с храна.
Участничките били разделени на случаен принцип в две групи, съобщава zdrave.to. В продължение на две седмици половината от момичетата получавали допълнително два пъти на ден по 25 грама картофени протеинови изолати под формата на пудинг, а на останалите в менюто липсвал протеиновият пудинг (плацебо).
След две седмици се оказало, че при участничките от групата, получаващи допълнителен картофен протеин, мускулната тъкан започва интензивно да синтезира миофибриларни протеини, които са отговорни за нормалната функция на скелетните мускули. В групата на плацебо този ефект не се наблюдавал.
Според изследователите е общоприето, че растителните протеини са по-малко висококачествени от животните.
Получените резултати обаче показват, че протеинът, изолиран от растенията, в случая от картофите, е в състояние да поддържа мускулната функция не по-лошо от животинския протеин.
Освен това картофите имат високо съдържание на въглехидрати и съдържат белтъчини, минерали (особено калий) и витамини, включително витамин C. Прясно извадените картофи съдържат повече витамин С от съхраняваните дълго.
Младите картофи имат предимството, че съдържат по-малко токсични химикали. Тези картофи са чудесен хранителен източник. Обелени, дълго съхраняваните картофи имат по-малка хранителна стойност, въпреки че все още съдържат калий и витамин С.
От картофи могат да се произвеждат също нишесте, брашно, етилов алкохол, декстрин и фураж.
Картофите (особено картофено пюре) имат висок гликемичен индекс, който ги изключва от много диети.
8 ползи от картофите. Изненада: най-ценната им част хвърляме в кофата
Картофите са сред най-вкусните възможни хранителни продукти, но медиците ги смятат и за изключително полезни – съдържат много голямо количество витамини и микроелементи и са универсални, пише noviteroditeli.bg. Най-ценни за здравето са варените или печени картофи в умерени количества, без калорийни добавки и сосове.
Влияят добре на сърцето
Епидемиологични изследвания сред голямо количество хора показват, че картофите влияят много положително на здравето на сърдечносъдовата система, като най-полезната част на картофите според учените е кожата им.
По думите на бившия президент на организацията за здравословно хранене към Кралското медицинско общество във Великобритания д-р Мерилин Гленвил, ако картофите се белят, това е голям минус. Защото само една шепа обелки от картофи могат да ни осигурят половината дневна доза от разтворими фибри, калций, желязо, фосфор, цинк и витамин С, препоръчани от лекарите, но обикновено те отиват в кофата за боклук.

Защитават от рак
Картофите действат като антиоксидант заради голямото съдържание на флавоноиди, каротиноиди и фенолна киселина в тях, твърдят учени. Тези вещества могат да деактивират разрастването на ракови клетки в делебото черво и черния дроб. Червените картофи съдържат 3-4 пъти повече антиоксиданти от белите.
Полезни са за мозъка и нервната система
Картофите са източник на витамин В6, известен със способността си да стимулира работата на мозъка при децата. При възрастните консумацията на картофи е свързана с когнитивните способности. Съдържанието на скорбяла в тях помага на организма да освободи важни за хубавото настроение и качествения сън хормони, каквито са серотонинът, мелатонинът и норадреналинът.
Контролират нивата на захар в кръвта
Така наречената стабилна скорбяла в картофите е отлична за развитието на полезна бактериална флора. Това нишесте позволява да контролираме по-добре нивата на захарта, казват учени.
Помагат при хипертония
Картофите са богати на калий, което допринася за по-добър контрол на кръвното налягане.
Полезни са за кожата
Продуктите, наситени с калий, каквито са картофите, поддържат младежкия и свеж вид на кожата и защитават от поява на ранни бръчки. Калият активира делението на клетките, което осигурява тонус и еластичност на кожата.
Облекчават главоболието
Опитайте вместо обезболяващи лекарства естествен метод – няколко резена суров картоф на челото и слепоочията ще отнемат болката и ще я заличат.
Помагат при изгаряния, мускулни болки, синини
Няколко „филийки“ суров картоф, наложени на мястото на изгаряне, отнемат топлината и намаляват болката и възпалението.
Компрес от настърган картоф, поставен в марля на болното място, помага и при синини, тъй като подобрява кръвообращението, и при мускулни болки.