Смесването на аспирин с кафе сутринта след обилно пиене е нездравословно, заяви общопрактикуващият лекар и нарколог Олга Кашубина пред РИА Новости, съобщава Би Ти Ви.
„Най-яркото последствие от прекаляването с алкохол е главоболие сутрин след купона.
Традиционно махмурлукът, причиняващ това страдание се лекува с комбинация от болкоуспокояващи или аспирин и силно кафе. Това ще ви донесе кратковременно облекчение, но може след това да нанесе тежка вреда на стомаха”, смята Кашубина.
„Аспиринът наистина може да облекчи главоболието, но това е вярно за всеки тип главоболие. Няма конкретна причина да приемате аспирин срещу махмурлук, но трябва да знаете, че това може да ви навреди. Аспиринът влияе зле на стомаха. При хората които прекаляват с алкохола, стомахът често е раздразнен и ако добавите аспирин и кафе „отгоре”, това може да причини остра болка или да доведе до хроничен гастрит. Хората с пептична язвена болест не бива дори да помислят за такава комбинация”, съветва лекарят.

От друга страна, при редовни главоболия, които не са свързани с употребата на алкохол, комбинация от кафе и болкоуспокояващи може да даде положителен ефект. Аспиринът разрежда кръвта, а кофеинът помага за премахване на токсините от нея.
„Има дори хапчета, които комбинират аспирин и кофеин. Фактът, че фармакологията произвежда такива медикаменти, предполага, че тези две вещества са напълно комбинируеми”, заяви Кашубина.
Страничните вредни ефекти на аспирина
Внимание!
Свръхчувствителността към аспирина може да провокира развитието на бронхиална астма. Често предизвика стесняване на дихателните пътища и води до редица усложнения при респираторни заболявания.
Специалистите предупреждават, че високите дози ацетилсалициловата киселина могат да имат и фатални последствия. Смъртоносната доза за възрастни е около 30-40 грама, а за децата – само 10.
Дългогодишни проучвания на групи от доброволци, приемали аспирин в продължение на 7 последователни дни , показват, че честотата на увреждания на стомаха е 22%. Дори малки дози от препарата предизвикват раздразнение на стомашната лигавица. Пациентите се оплакват от появата на киселини, болки и тежест. Специалистите предупреждават, че при язвена болест аспиринът може да причини кръвоизлив.
Аспирин не бива да се поема от пациенти с бъбречни или чернодробни заболявания. При продължителен прием на медикамента активните му вещества се отлагат и натрупват в бъбреците и черния дроб.
Лекарите обясняват, че негативното влияние на аспирина върху организма не се усеща веднага. Даже напротив- поради обезболяващото му действие се създава лъжливо усещане за бързо подобряване на състоянието. Широкото разпространение на медикамента подвежда, че приемането му е напълно безопасно, но трябва да се внимава и да не се прекалява.
Аспиринът е честа причина за отравяне при малки деца. Затова лекарите съветват да не се дава аспирин на децата до 14 години.
Някои химични веществата, които се съдържат в аспирина, влияят върху развитието на мозъка на ембриона. Лекарите препоръчват и бъдещите майки да избягват употребата му, особено през последните три месеца от бременността, тъй като той може да провокира преносване на плода. При приемане на високи дози следи от аспирин се откриват и в кърмата.
В редки случаи, предимно при мъже с изразена свръхчувствителност към аспирин, се наблюдава намалено полово влечение.
Все пак въпреки страничните ефекти и неприятните последствия при предозиране лечебните качества на аспирина го правят уникален. Той е най-често употребяваният медикамент в света.
Лекарите препоръчват таблетната форма на аспирина да се приема с чаша прясно мляко. Той се усвоява от организма за половин час, а обезболяващото му действа продължава до 3 часа. Ефервесцентните таблетки трябва да се разтварят само във вода (не минерална). Действието им се проявява след 10 минути, но е 2 пъти по-кратко.