От „Продължаваме промяната“ са против влизане на Делян Пеевски от ДПС в парламентарната Комисия по конституционни въпроси, споделиха депутати пред „Труд news“.
Това е разрив в мнозинството още на първия ден след гласуването на кабинета „Денков-Габриел“, тъй като от ГЕРБ нямат против включването на Пеевски в комисията.
На совалки по темата в кулоарите бяха забелязани председателят на ДПС Мустафа Карадайъ и заместникът му Йордан Цонев.
Те бяха при Кирил Петков, откъдето излязоха видимо недоволни, а след това привикаха в своята стая председателката на групата на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.
Предложението за влизане на Пеевски в комисията беше внесено вчера, а днес точката беше преместена от седма на четвърта в дневния ред с гласовете на ГЕРБ-СДС, „Възраждане“ и ДПС, както и на някои от депутатите на „Има такъв народ“.
„Струва ми се, че включването на Пеевски в конституционната комисия е неприемливо, това е провокация.
Помним протестите от 2013 г., когато беше предложен за шеф на ДАНС.
Ще гласувам против“, каза официално пред Нова тв Искрен Арабаджиев от ПП.
„Не виждам проблем ДПС да предложи Пеевски за конституционната комисия, ще решим дали да подкрепим това решение.
Няма нищо нередно, задкулисно, грозно, непочтено и ненормално партиите да разговарят помежду си.
ДПС няма нищо, което да е направила в момента, и да не кореспондира с техните политики“, каза Георг Георгиев от ГЕРБ пред Нова тв.
От ИТН довериха пред „Труд news“, че са готови в знак на ирония към ПП-ДБ да предложат Пеевски за председател на конституционната комисия.
В крайна сметка депутатът от ДПС Делян Пеевски стана член на Комисията по конституционните въпроси, след като ГЕРБ, ИТН и ДПС го подкрепиха да заеме мястото на Гюнер Ахмед.
Пеевски вече е член на комисията с гласовете на 109 депутати. 67 от тях гласуваха „против“, а 8 бяха „въздържали се“ (от ПП-ДБ – б.р.).
„Възраждане“ изобщо не участваха в гласуването. Ако бяха натиснали пултовете си за вот „против“, предложението нямаше да бъде прието от залата.
Веднага след вота настана хаос в пленарната зала, което наложи прекъсването на заседанието от страна на ротационния председател на НС Росен Желязков.
Сдърпването настъпи между Явор Божанков (ПП-ДБ), който понечи да вземе думата от трибуната, за да обясни вота си „против“, но действията му бяха осуетени от народните избраници на „Възраждане“.