„Днес имах разговор с началника на НСО – потвърждавам, – участвалите във вчерашното събитие охранители са служители на НСО. Извършва се служебна проверка по казуса със сблъсъци на плажа.
Отдавна заявих, че господата Делян Пеевски и Ахмед Доган не трябва да се охраняват от НСО, но решенията за списъка на охраняемите лица се взима от изпълнителната власт в лицето на премиера Бойко Борисов. Кого допълнително, извън този списък, ще охранява НСО, не зависи от президента, заяви Румен Радев.
По закон работата на НСО се определя от Комисия в състав главния секретар на МВР, председателят на ДАНС и ръководителят на НСО. Само напомням, че ДАНС и МВР са на подчинение на премиера Бойко Борисов.
Миналата година събрах комисията и те препотвърдиха нуждата от охрана на Доган и Пеевски.
Днес имах разговор с председателя на НСО и му възложих още утре Комисията да се събере. Очаквам по Закон тя да изпълнява функциите си. Редно е правителството, прокуратурата и местната власт да извършат проверка на обект „Росенец“ и да се вземат мерки.
Относно призивите да вляза в изпълнение на правомощията си спрямо НСО, напомням, че още през 2015 г. правомощията на президента да влияе на НСО, бяха отнети.
Ако някой не иска да контролира службата, но ми вменява отговорност, то нека да се възстановят правомощията ми по Закон“, допълни президентът.
БГНЕС припомня, че вчера сутринта бившият правосъден министър Христо Иванов стигна с лодка до плажа на парк “Росенец”, но беше изгонен от охранители, за които твърди, че са от НСО и охраняват почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Според кадастъра този каменист бряг е публична държавна собственост и би следвало всеки да може да има достъп до него.
На живо във „Фейсбук“ съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов, общинският съветник от Бургас Димитър Найденов и активистът Ивайло Мирчев опитаха да покажат, че територията е охранявана и на практика недостъпна.
След конфронтацията от НСО разпространиха писмено изявление, че отказват да бъдат въвличани в политически акции, но без да уточняват дали лицата на брега са техни служители.
Голямо проветряване в екипа на Румен Радев
Засилва ли се ротацията в екипа на президента Румен Радев година преди края на мандата му и какви процеси стоят зад това? След като стана ясно, че офицерската битка между двама ключови съветници на държавния глава завършва с досъдебно производство, проследяваме хронологията на рокадите на “Дондуков” 2.
В края на март 2018 г. президентът се разделя със съветника си по сигурността и отбраната Илиан Алипиев. Той е освободен от Румен Радев, след като пише до него докладна, с която го сезира, че главният секретар на “Дондуков” 2 – Димитър Стоянов, му оказва натиск. Алипиев се оплакал, че Стоянов системно възпрепятства изпълнението на служебните му задължения, а често му подхвърлял и реплики как би живял с “едни 200 хил. лв.”.
Последното съветникът, чиято съпруга спечелила джакпот от тотото, възприел като опит за рекет. Дали е имало опит за изнудване, не е ясно, но е сигурно, че главният секретар Стоянов никак не харесвал стабилните контакти на Алипиев с хора от службите. “24 часа” разказа историята в броя си от 7 юли, а в понеделник Алипиев бе разпитан в сградата на следствената служба към Софийската градска прокуратура.
Общо шестима от влезлите заедно с новия държавен глава на “Дондуков” 2 през 2017 г. вече не са негови съветници или секретари. Това прави близо 1/3 от екипа му, в който влизат 9 секретари и 11 съветници.
Първа президентството напусна Елена Йончева. Журналистката, която бе до Радев по време на предизборната кампания, бе назначена за секретар за връзки с медиите, но остана на поста само 2 седмици.
Официално тя посочи лични причини и намерението си да се включи по-активно в родната политика. Няколко месеца по-късно Йончева стана депутат от БСП, а в момента е евродепутат. И до днес обаче не е ясна истинската причина да напусне екипа на Радев. Според запознати тя е имала сериозен сблъсък по медийни теми със съпругата на президента Десислава. Други твърдят обаче, че конфликтът ѝ е бил с тогавашния шеф на кабинета на държавния глава Иво Христов.
Именно журналистът бе вторият човек, който напусна екипа на Радев. Повече от 2 г. Иво Христов бе вторият важен човек след президента на “Дондуков” 2 – определяше с кого ще се среща той, програмата му и реално той командваше цялата администрация.
Затова мнозина бяха изненадани, когато журналистът и преводач се включи в червената листа за Европарламента заедно с Елена Йончева. Двамата бяха лични номинации на соцлидерката Корнелия Нинова.
Меракът на Христов да стане евродепутат е бил изненада и за президента, той не е бил предупреден предварително за намеренията на най-доверения си човек, разкриха тогава запознати. А по същото време Десислава Радева пусна във фейсбук среднощен пост за предателството.
Най-голямо обаче е текучеството за секретар по външна политика. Такъв е Атанас Кръстин, който през април 2018 г. бе одобрен от правителството за посланик в Москва. Дългогодишният дипломат напусна “Дондуков” 2 през юли.
Друг външен секретар на Радев – Николай Милков, пък е сред предложенията на държавния глава за посланик в Париж. Той обаче още не е минал през съгласувателната процедура между президентството и МВнР. Тази година предстои смяна на 23-ма ключови посланици, сред които във Вашингтон, Анкара, Белград, Будапеща.
През януари пък внезапно почина Димитър Арнаудов. Дипломатът от кариерата бе сред първите в екипа на Радев като външен секретар. На негово място бе назначен Димитър Икономов – също дългогодишен дипломат и бивш посланик в Сеул и Будапеща.
Наскоро “Дондуков” 2 напусна Невянка Кънева, която съветваше държавния глава по правни въпроси. На нейно място вече е назначена Иванка Иванова. Тя е завършила право, доктор е по социология на социалното регулиране и между 2004 и 2020 г. е била директор на правната програма на Фондация “Институт Отворено общество – София”.