Изтегляне на силите на НАТО от България и Румъния е част от гаранциите за сигурност, които Русия търси от Запада, съобщи в петък руското външно министерство, цитирано от РИА Новости. Москва поиска юридически обвързващи гаранции от НАТО да спре разширяването си и да се върне в границите си от 1997 г.
„Един от стълбовете на нашите инициативи е нарочно формулиран много ясно и не позволява двусмислени тълкувания. Говорим за изтегляне на чужди сили, техника, оръжия и други стъпки, за да се върнем към конфигурацията от 1997 г. на територията на държави, които не са били членове на НАТО към посочената дата. Те включват както България, така и Румъния“, се казва в писмени отговори на Министерството на външните работи на въпроси, изпратени от медии за годишната пресконференция на Сергей Лавров.
Играта загрубя: Русия нахлува в Украйна до месец, удря по въздух
Днес предстои пореден опит за намиране на дипломатическо решение на украинската криза. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън ще се срещне в Женева с руския външен министър Сергей Лавров. През май 1997 г. Русия и НАТО подписаха Основополагащия акт, в който потвърдиха, че „не гледат един на друг като противници“ и създават „механизъм за консултации, координация и съвместни действия“.
През 1999 г. в алианса пакта бяха приети Унгария, Полша и Чехия, през 2004 г. – България, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Словения и Естония, през 2009 г. – Албания и Хърватия, през 2017 г. – Черна гора, а през 2020 г. – Северна Македония. Понастоящем НАТО обединява 30 страни и продължава политиката си на „отворени врати“, припомня БТА. Да бъдат изслушани в парламента премиерът Кирил Петков, външният министър Теодора Генчовска и военният Стефан Янев поискаха от ГЕРБ след ултиматума на руското МВнР за изтегляне на силите на НАТО от България и Румъния.
„Това пряко засяга суверенитета на Република България“, подчерта председателката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. Коментарът се очаква по късно в парламента, защото посочените министри трябва да се явят на петъчния парламентарен контрол.
Румен Радев отговори на Москва: Не приемаме ултимативни искания от когото и да било
„Настояването на Русия за изтегляне на силите на НАТО от България е неприемливо и безпредметно. В страната ни няма постоянно базирани съюзнически контингенти и бойна техника“. Това се казва в позиция на президента Румен Радев, разпространена от прессекретариата на държавния ни глава. В нея се казва още:
„Суверенното решение за подобно постоянно присъствие или временно разгръщане принадлежи на България, в съответствие със съюзните ни ангажименти. Страната ни не приема ултимативни искания от когото и да било.“
Кирил Петков към Кремъл: Ние сме членове на НАТО и сами си решаваме политиките
От тази трибуна искам ясно да заявя – България е суверенна държава и отдавна сме направили избор, ставайки член на НАТО и като такъв решаваме сами да организираме отбраната на страната си в координация с нашите партньори. Това каза в декларация от парламентарната трибуна министър-председателят Кирил Петков. Поводът е искането на Русия силите на НАТО да се изтеглят от България и Румъния.
Вашингтонският договор не предвижда втора категория страни членки, за които колективната отбрана да се прилага избирателно или в ограничен обем. Призоваваме Руската федерация да остане ангажирана в конструктивния диалог за деескалация на напрежението, както и да работи за по-сигурна Европа, основана на върховенството на правото и стриктно прилагане на поетите международно-правни ангажименти, каза Петков.
Благодарим на премиера, че дойде да каже все пак нещо. Позицията ви е ясна, до голяма степен преповтарящата нашата декларация, което е хубаво. Но очаквахме нещо по-подробно и детайлно, което да дава яснота накъде върви България в тази ситуация. Да вземете отношение и за министъра на обраната, чието мнение контрастира с вашето и се появява с някакви антинатовски протести. Очакваме да се събере и КСНС за националната ни сигурност. Днес имахме определен казус, но той не изчерпва целият набор от заплахи, които Руската федерация представлява за източния фланг на НАТО, от който България е част, коментира депутатът от ГЕРБ Даниел Митов.
Ултиматумът на Владимир Путин: Русия провокира нова война
Доволни сме от бързата и навременна реакция на премиера да заеме една ясна позиция в полза на българското членство в НАТО. Това е една силна позиция и аз съм удовлетворен от нея. Ние от ДБ ще подкрепяме усилията на правителството за развитието ни в НАТО, на институциите по сигурност, включително съвета по сигурност, коментира съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
От трибуната поиска думата и ексминистърката на външните работи от ГЕРБ Екатерина Захариева, но шефът на парламента Никола Минчев й направи забележка, че иска отговор на същите въпроси, на каквито и колегата й Даниел Митов. Единствено българският народ и държава могат да решават какви войски ще има на територията на България. Недопустимо е Вашингтон и Москва да се разпореждат с нашата вътрешна и външна политика. България няма нужда от конфронтация, каза пък зам.-шефът на „Възраждане“ Цончо Ганев.