Хората, които са отрицателни за коронавирусни антитела, въпреки това може да имат имунитет, показва проучване на Каролинския институт в Стокхолм, цитирано от Би Би Си.
При всеки, при когото се очакват антитела, са открити специфични Т-клетки, които идентифицират и унищожават заразени клетки. Това се наблюдава дори при хора, които имат леки или безсимптомни случаи на COVID-19, пише 24 часа. Все още не е ясно дали механизмът просто защитава конкретния човек, или може също така да попречи на предаването на инфекцията на други хора.
Но може да означава, че по-широка група хора от предполагаемата имат известна степен на защита от новия коронавиурс. Вероятно заразените са изработили антитела, но или те са избледнели, или не са открити. Тези хора би трябвало да бъдат имунно защитени, ако се срещнат с вируса за втори път, смятат учените.
Проф. Дани Алтман от Империъл колидж в Лондон определя изследването като “силно, впечатляващо и задълбочено”. Експертът казва, че то добавя доказателства, че самото тестване за антитела подценява имунитета.
Изследователите са изследвали 200 души – извадка от донори на кръв и сред първите заразени шведи, основно връщащи се от по-рано засегнати райони като Северна Италия.
Пандемията ще тласне света към повече екология и дигитализация, смята Кристин Лагард
Икономическата криза, породена от пандемията от COVID-19, ще промени дълбоко световната икономика към повече екология, дигитализация и по-съвременни начини на работа, а Европа е в отлична позиция за това, заяви днес президентката на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, цитирана от АФП.
Тази криза ще бъде ускоряване на преобразованията, които вече се бяха очертали в икономиките ни, прогнозира шефката на ЕЦБ на видеоконференция на икономически форум в Париж.
Това, което ние видяхме в производството, работата и търговията, ще ускори преобразованията и ще доведе вероятно до еволюция към един по-траен и по-екологичен модел, допълни Лагард.
Очаква се кризата да свие веригите за снабдяване с близо 35 на сто и да увеличи роботизацията в промишлеността с близо 70-75 процента, каза още централната банкерка.
Европа е в отлична позиция за тази промяна. Нашият континент е приютил най-широкия сектор на кръговата икономика и на екологичните иновации в света, а еврото е първата валута, използвана за емитирането на зелени облигации, подчерта Лагард.