Инсталирането на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за производство на електроенергия или за затопляне на вода в урбанизирани територии с мощност до 10,8 киловата минава на уведомителен режим, когато получената енергия ще се използва само за собствени нужди.
Делян Добрев пропищя от цените на горивата: Цакат ни с левче на литър
Това предвиждат промени в Закона за устройство на територията, внесени в парламента от депутати от БСП, ДБ и ПП начело с Ивайло Мирчев и Радослав Рибарски. В момента, независимо от мощността на инсталациите, дори ако токът се използва за собствени нужди се минава през изискване в общината да се представи проект за инсталацията, написан от електроинженер.
След това се изисква виза за проектиране, становище от инженер-конструктор, както и разрешително за строеж. Целият процес отнема около една година, и то в най-добрия случай, е описал в мотивите на законопроекта Владислав Панев, цитиран от „24 часа“.
Промените целят да се облекчат процедурите за домакинствата, които желаят да се спасят от зависимостта от пазара на ток, който продължава да бъде непредсказуем, е написал още депутатът. По думите му заради сложните процедури хората се отказват да инвестират във ВЕИ-та.
Златен дъжд за Доган: Тецът му продава ток за над 600 лв, после играе на търг за държавен, но за 387
В края на май парламентът прие на второ четене промени в енергийния закон, с които бе въведен уведомителен режим за изграждане на ВЕИ инсталации, но за бизнеса и те се отнасяха за мощност до 5 мегавата, когато енергията ще се ползва само за собствени нужди. При него обаче имаше ограничение новата мощност да не надвишава повече от два пъти мощността, с която самото предприятие се е присъединило към електромрежата.