Ако сте решили да зарадвате семейството си с нещо, вкусно, ухаещо и домашно приготвено, то тази рецепта за солен кекс попада пред вас в най-подходящия момент. Продуктите вероятно се намират в кухненския ви шкаф. Няма да се налага да тичате до магазина. Отделете си много малко време, предават от actualno.com.
Ето го и списъка с продукти, от които се нуждаете:
яйца – 4 бр.
кисело мляко – 1 ч.ч.
сода – 1 ч.л.
сирене – 250 – 300 г
олио – 3 – 4 с.л.
брашно – 2 ч.ч.
олио – за намазване
брашно – за поръсване
Начин на приготвяне:
Пригответе си голяма, дълбока и удобна купа. Първо счупете яйцата в нея и ги разбъркайте добре с помощта на вилица. След това добавете киселото мляко, като предварително сте разтворили содата. Бърз кашкавал на фурна, готов след 8 минути Хубаво разбъркайте с лъжица, а след това не забравяйте да натрошите сиренето. Разбъркайте и добавете олиото. Идва ред на брашното. Отново разбъркайте. Пригответе си средно голяма тава. Намажете я с олио и пресипете сместа в нея. Соленият кекс се пече в предварително загрята фурна на 200 или 220 градуса, в зависимост от степента на печене. Когато хване златиста коричка, може да го извадите. Оставете го да си почине малко, както казват бабите ни. След това го поднесете с усмивка и чаша айрян. Да ви е вкусно!
Кексът също кейк е вид сладко тестено изделие, изпичано в кръгла или продълговата форма, съдържащо ядки, сушени плодове и др. Това е сред най-лесните и бързи за приготвяне десерти.
Десерти са ястия, което се предлагат в края на храненето. Те обикновено представляват леки и сладки храни и напитки като десертно вино или ликьор, но може да включват кафе, сирене, ядки или други солени храни. В по-голямата част от Централна и Западна Африка не съществува традиция за поднасяне на десерт след хранене. Терминът „десерт“ включва към себе си много сладкарски изделия като торти, плодови пайове (тарт), бисквити, бисквит, желатин, сладкиши, сладоледи, пайове, пудинги, крем карамел, сладки супи. Плодовете също са често използван десерт, поради естествения си сладък вкус. Някои култури подслаждат на храни, които са солени, за да създадат свои десерти.
Думата „десерт“ произлиза от френската дума desservir, което означава „да се изчисти масата.“ Нейната първа известна употреба е през 1600 г. в наръчник за здравно образование на тема „Естествени и изкуствени указания за здравеопазването“, която е написана от Уилям Вауган. В своята История на Десерта от 2013 г., Майкъл Крондъл обяснява, че в миналото той се сервирал след почистването на масата от други ястия. Терминът датира от 14 век, но получава сегашното си значение около началото на 20 век, когато „Service à la française“ (сервирането на различни ястия на масата в едно и също време) се заменя с „Service à la russe“(поднасяне на храната на етапи).