четвъртък, септември 21, 2023

Спомени от соца: Селата бяха живи и нямаше неграмотни хора

Селата ни се обезлюдиха

Последно

Късметче на деня за 21 септември 2023-а: Какво ти е подготвила съдбата за днес

Късметче на деня за 21 септември 2023 година "Неочаквано обаждане ще те накара да...

Дани Петканов намери нова любов

"Направи невъзможното", "Овладей емоциите си" и "Наука на самодисциплината" са сред новите четива в дома на Дани...

Дъщерята на Мира Добрева Лора: Минути я деляха от смъртта

Новината, че дългогодишната водеща на БНТ Мира Добрева е претърпяла спешна операция и е в медикаментозна кома,...

По времето на социализма в България неграмотността и бедността в българското село бяха ликвидирани (както и в цялата страна), а хората си построиха нови и големи къщи, защото всички имаха работа в ТКЗС, а и много големи и малки заводи имаха цехове там.

Занимаваха се допълнително със земеделие, изкарваха не лоши доходи и дори реализираха продукцията си за износ. Почти във всяко село имаше училище, детска градина и здравен пункт, та дори и кино. Въобще кипеше живот, а лятото беше пълно с деца.

За жалост, селското ни стопанство бе унищожено. А то не само изхранваше страната ни с продукти родно производство, но и заливахме Европа с тях, за да опитат и те там български, истински и качествени плодове и зеленчуци.

Селата ни се обезлюдиха, защото хората нямат препитание, а младите бягат навън. Над 200 села са изчезнали от картата на България, а над 500 са с по-малко от 10 жители. Такава е, за съжаление, днешната тъжна и жалка картинка.

Понятието социализъм се отнася до голяма група теории за организацията на икономиката и обществото, основана на публичната собственост и управление на средствата за производство и разпределение на благата. Понятието се отнася и до общество, характеризиращо се със свободен и равен достъп до ресурси за отделния индивид, с егалитарни методи за компенсация. В частност „социализъм“ се употребява като самоназоваване на обществено-политическата, икономическа и идеологическа система, изградена от тоталитарните режими в Съветския съюз и страните от неговата сфера на влияние.

Най-общо социалистите споделят възгледа, че капитализмът несправедливо концентрира власт и богатства в малка част от обществото, която контролира капитала чрез експлоатация на труда на наемния работник, създава неравенство в обществото, не предоставя на всички равни възможности за увеличаване на собствения потенциал и не употребява технологиите и ресурсите в максимална степен в интерес на всички. Поради това социалистите се застъпват за създаване на общество, позволяващо широкото приложение на модерните технологии за рационализиране на икономиката, елиминирайки анархията в производството на капитализма, както и „по-равното“ разпределение на властта и богатствата на база на количеството работа, изразходвана за производството. Има значително разногласие сред социалистите как и до каква степен това може да бъде постигнато.

Социализмът не е конкретна философия с фиксирана доктрина или програма; разновидностите му, които понякога си противоречат, изповядват различна степен на социален интервенционизъм и икономическа рационализация, обикновено под формата на планова икономика. Друг белег на социалистическото движение е разделението между реформисти и революционери, различаващи се във възгледа си за това как трябва да бъде постигнато социалистическото общество. Някои социалисти изповядват идеята за цялостна национализация на средствата за производство, разпространение и обмен; други залагат на държавния контрол върху капитала в рамките на пазарна икономика. Социалистите, обикновено самоназоваващи се комунисти, вдъхновени от съветския модел, се застъпват за създаването на централно-планова икономика, ръководена от държавата, която притежава средствата за производство. Други, в това число югославските, унгарските, германските и китайските комунисти през 70-те и 80-те години на 20 в., въвеждат различни форми на пазарен социализъм, комбинирайки кооперативни модели и модели на обществената собственост със свободния пазар на обмяната и свободна ценова система (но не и свободни цени на средствата за производство).
Източник: retro.bg

Най-нови

Дани Петканов намери нова любов

"Направи невъзможното", "Овладей емоциите си" и "Наука на самодисциплината" са сред новите четива в дома на Дани Петканов. Лудия...

Дъщерята на Мира Добрева Лора: Минути я деляха от смъртта

Новината, че дългогодишната водеща на БНТ Мира Добрева е претърпяла спешна операция и е в медикаментозна кома, развълнува стотици хора, които не...

Почина журналистът и издател Тошо Тошев

Тази сутрин в болница „Токуда“ е починал журналистът Тошо Тошев, дългогодишен главен редактор и собственик на в. "Труд". БОГ...

Най-дълголетната аптекарка у нас: Кестените лекуват шипове, котешкият нокът – тумори

Катя Иванова от Джулюница е най-дълголетната аптекарка у нас. 76-годишната фармацевтка от 55 години практикува професията си, а 40...

Легендата Васил Михайлов: Няма да гласувам

Доайенът на българското кино и театър Васил Михайлов е категоричен, че няма да се разходи до урните на местните избори тази есен.

Още интересни публикации