Животът в Народната република беше далеч от този, за който мечтаехме, имаше и хубави, и лоши неща, но на фона на днешния повечето от тях бяха добри.
Споровете по този въпрос продължават, а мненията обикновено са диаметрално противоположни. По-долу вестник „Ретро“ посочва някои предимства на НРБ.
Оставяме на читателите сами да отсъдят така ли е или не.
Образование
Българското образование беше безплатно и достъпно за абсолютно всички. Няма значение дали си от най-забутаното село, от окръжния град или от София.
Който и да е гимназист, завършил където и да е, след успешно издържан изпит можеше да постъпи в избрания от него ВУЗ и да живее на общежитие почти за без пари.
Стига, разбира се, да има добри оценки, за да се пребори с жестоката конкуренция за всяко свободно място. Да не говорим колко качествено бе образованието за разлика от сега.
Медицина
Медицината в НРБ също беше безплатна и общодостъпна. Един мощен орган, съставен от поликлиники, болници, ведомствени лечебни заведения, санаториуми и други.
Не се заплащаше за абсолютно нищо, свързано с болничния престой на пациента. Зъболечението също беше безплатно, а лекарствата – на символични цени.
Липса на безработица
Всеки завършил училище – гимназия, СПТУ, техникум или ВУЗ, беше разпределян да работи още преди да е завършил.
По време на социализма държавата по закон беше длъжна да намери работа на всеки трудоспособен български гражданин и го правеше, а милицията следеше да няма шляещи се хора по улицата.
Почивка
Преди 1989 г. в НРБ почивката на всеки български гражданин бе гарантирана от държавата.
С карта от предприятието на символична цена хората прекарваха 14-дневен летен отдих в изградените за тази цел ведомствени почивни станции, санаториуми и други.
Правото на почивка се спазваше много строго.
Стоките в магазините
Тук много хора ще попитат, „Какви стоки?“. Така е, изборът не беше голям, но качеството в пъти надминаваше сегашното, всичко се произвеждаше по един стандарт БДС и това наистина значеше нещо.
Може да е имало 2-3 вида салам, но той беше салам, а не нещо, което има вкус на салам.
Сигурността
По времето на НРБ престъпността беше сведена до възможния минимум. Хората не знаеха какво е да си заключват вратите на домовете, а ако го правеха, често оставяха ключа си под изтривалката.
Нямаше страх, че някой може да те нападне, докато се разхождаш до късно вечер. Убийства и грабежи почти нямаше, а престъпниците веднага бяха хващани и получаваха справедлива присъда.
Редакцията на noviniplus.com си запазва правото да публикува и други гледни точки по темата.