Необходимите продукти за сутляш на фурна прясно мляко:
1 л ориз
1 ч.ч. вода
2 ч.ч захар
1 ч.ч нишесте
2 с.л. пшенично
жълтъци 3 бр.
ванилия 1 бр.
Начин на приготвяне на сутляш на фурна
Почистения и измит ориз го слагаме в тенджера с вода и го варим на котлона до полуготовност. В друга тенджерка слагаме 800 мл затоплено мляко, добавяме захарта и разбъркваме. Предварително сме разбили жълтъците с тел, добавя се нишестето, ванилията и останалото мляко.
Когато млякото кипне, намаляваме котлона на средна температура, добавяме ориза, разбъркваме и започваме да наливаме на тънка струйка от яйчената смес. Бърка се непрекъснато. Оставя се да ври 10 минути, докато започне леко да се сгъстява. Изсипваме млякото с ориз в глинени съдове или в огнеупорни купички. Поставяме ги в тава с вода, така че да покрие дъното на купичките. Слагаме тавата във фурната и печем на 180°C на горен реотан до образуване на златиста коричка. Преди поднасяне се охлажда това турско изкушение с български привкус в хладилника за няколко часа. Приятен апетит!
Мляко с ориз, наричано още сутлияш или сутляш (от турски: sutlac), е ястие, приготвяно от ориз, сварен с вода или мляко, и други съставки като канела и стафиди. Най-често (но не винаги) се сервира като десерт. Когато е десерт, най-често се подслажда със захар. Този тип десерт се среща на много континенти, особено Азия, където оризът е основна суровина. Прясното мляко и оризът се варят поотделно, след което се смесват, добавя се захар и се доварява на бавен огън с непрекъснато бъркане. Когато сутляшът е готов, се изсипва в купички и се поръсва с канела. При желание може да се добави екстракт от ванилия и плодове.
Млякото (на латински: Lac, lactis) е биологична хранителна течност, която се образува в млечната жлеза на бозайниците. Млекоотделящите животни са обособени в клас Бозайници. Те са най-висшето постижение на биологичната еволюция на Земята. Посредством дейността на епителните клетки на млечната жлеза от съставните части на кръвта се формира биологичен продукт, наречен мляко, който по състав значително се различава от нея. То съдържа вещества, които не се откриват в кръвта – млечна захар, казеин, млечни мазнини.
Биологичното предназначение на млякото е да поддържа живота и да осигурява развитието на новородените. То съдържа всички необходими вещества за растежа и развитието на съответния вид бозайник. За определен период след раждането то е единствената храна на новороденото. Обикновено човешкото мляко се нарича кърма, а животинското мляко – биологично и преработено мляко (главно с цел по-дълго съхранение) (краве, овче, козе, биволско, кобилешко, камилско или друго) – само мляко.
Счита се, че млякото, добито от домашни животни, е послужило за храна на хората от около 5000 г. пр.н.е. Предполага се, че след одомашняването на говедото дълго време се е използвало само за добив на месо. Едва на по-късен етап млякото и млечните продукти са се появили на човешката трапеза. Така са се добивали продукти с ценна хранителна стойност във всяка част на годината, повишила се е ефективността на употребяваните пасища.
Източник: actualno.com