Бонфилето е най-крехкото от всички видове свинско месо и трябва да се обработва правилно, като се маринова добре и се пече дълго време на ниска температура, предават от actualno.com.
Продукти:
Едно парче бон филе около 1200 гр
1 ч. л черен пипер, току що смлян
Щипка чубрица
Суха мащерка, може да замените и със стрък пресен розмарин
1 глава чесън, около 7-8 скилидки
6-7 листа дафинов лист
Сол и зехтин
Алуминиево фолио
Приготовление:
Бонфилето трябва да се избърше и да се натрие добре със сол. Карамфилът се натрошава на парченца, а дафиновият лист – на парченца, достатъчно големи, за да ароматизират месото, но и достатъчно големи, за да могат да се отстранят по-късно. Бабина манджа – вкус от детството и много лесна за приготвяне! Поставете черния пипер, мащерката, чесъна, дафиновия лист и зехтина в купа и разбъркайте добре. С помощта на нож направете 3-4 дупки с дълбочина 2-3 см по цялата повърхност.
Покрийте добре филетата с маринатата. Увийте плътно в алуминиево фолио и оставете в хладилника за поне 2 часа, най-добре за една нощ. Отстранете дафиновите листа преди печене. Чесънът може да се остави, но някои хора го премахват. Печете на 160°C за поне 2 часа, като добавяте малко вода в съда за печене и доливате редовно, ако е необходимо. След това извадете филетата от фолиото и ги оставете да се допекат при същата температура.
За да предотвратите изсушаването им по време на печенето, ги поливайте със сос на всеки 10-15 минути. След още 30-40 минути изключете котлона, покрийте леко с фолио и изчакайте фурната да изстине. Това е много важно за свинското месо като цяло. Сервирайте филето в чиния с печени картофи и зеленчуци на скара – тиквички и патладжани, придружени от копър и чесън, залети с 3-4 с.л. ябълков оцет. За по-голям разкош филето се сервира цяло, а на масата се нарязва с остър нож на филийки с дебелина 1 cm. Да ви е сладко!
Месо – плът от животно (основно мускули), използвана в качеството на храна. Съществува също и изкуствено месо, което не е част от плътта на живо същество (например, соево месо). Определението за месо се различава в различните култури. Например, плътта на рибите и другите морски и речни обитатели не винаги се причислява към понятието „месо“.
По–голямата част от месото, използвано от хората, се произвежда от домашни животни, специално угоявани за целта и убивани и обработвани в кланици. В различните кухни в света се използва месо от различни животни. Съществуват и сериозни културологични и социални нормативи, обуславящи възгледите за употреба на различните видове месо. Например в Европа не е приемливо да се яде кучешко и котешко, но в Югоизточна Азия това е обикновен деликатес. В мюсюлманските общности не се яде свинско месо, а в будистките – телешко (тъй като кравата е свещено животно).