Когато сезонът на чушките е в разгара си, купете още, бланширайте ги за един ден и ги сложете във фризера. По този начин ще имате качествени и ароматни чушки през цялата година. В тази рецепта се използват точно такива чушки, предават от actualno.com.
Продукти:
20 бр. червени чушки
3 глави лук
1 1/2 ч.ч. ориз
3 ч.ч.вода
130 мл. мазнина
1 яйце
черен пипер
чубрица
кимион по 3-4 ч.л.
червен пипер 2 ч.л.
сол
брашно
Приготвяне:
Сварете 1½ чаша ориз в 3 чаши вода, докато заври, като разбърквате, за да не загори. Отстранете ориза от огъня и го оставете да се охлади. Нарежете лука на ситно, подправете го със сол и го намачкайте с ръце (омекнете и посолете). Смесете с охладения ориз (полусварен), яйцата, червения и черния пипер, кимиона и чубрицата. Яйца с домати: Перфектният обяд Добавете мазнината. Разбъркайте добре и напълнете чушките. Покрийте отвора на чушките с брашно и ги поставете в намазнена тавичка. Ако остане някаква плънка, разпределете я равномерно между чушките. Напълнете чушките с топла, подсолена вода, така че да ги покрие. Печете в предварително загрята фурна на 180°C, докато водата се изпари и чушките се зачервят хубаво (обикновено около 30 минути, в зависимост от фурната). Да ви е сладко!
Пиперът (Capsicum annuum) е многогодишно зеленчуково растение от семейство картофови, което се отглежда обикновено като едногодишно растение. Родина са му тропическите части на Америка. Плодът на пипера се нарича по същия начин – пипер или пиперка. Представлява куха ягода (чушка, на лат. legumen). В разговорния език пиперките по-често се наричат чушки (неточно, защото плод от вида чушка образуват също фасулът, грахът, баклата и мн. др.). Въпреки името си пипер, растението няма отношение към черния пипер, който принадлежи към рода Пипер (Piper) на семейство Пиперови (Piperaceae).
Видът и вкусът на пиперките зависи от сорта на растението. Съществуват стотици видове с различни размери, форма, вкус и цвят. Най-често формата е издължена или овална. На цвят съществуват червени, зелени, бели, жълти, оранжеви, бордо, виолетови и други. Теглото на една пиперка може да е от 5 до 200 g. На първо място са сред зеленчуците по съдържание на витамин С – до 240 mg в 100 g.
Лютите чушки съдържат алкалоида капсаицин. Плодовете на пипера са подходящи за готвене, салати, подправки (под формата на червен пипер), а някои видове – и за лекарства или за декоративни цели. Интересно е, че най-разпространеният сорт сладък пипер в Русия и Украйна, „камбата“, е наричана там болгарский перец (български пипер).