Когато нямам време да стоя дълго край печката, тази рецепта винаги ми идва на помощ. Ястието е много нежно и сочно, може да се хапва както топло, така и студено, пишат от jenata.blitz.bg. Става въпрос за една вкусна запеканка със зеле и кайма. Приготвя се бързо и е нискокалорична – изключително подходяща за всички, които се притесняват да не качат някое друго излишно килце преди празниците. Идеалната вечеря за стройни домакини! Освен това дори и децата, които не обичат зеле, винаги искат допълнително!
От бабиното тефтерче: Пухкавите бързи пърленки с топено сиренце се топят в устата
Ето от какво се нуждаете за приготвянето на тази вкусна и диетична запеканка:
500 гр. кайма
400 гр. зеле
50 гр. овесени ядки
2 яйца
1 глава лук
2 моркова
1 супена лъжица доматена паста
сол, черен пипер и подправки на вкус
Начин на приготвяне:
Накълцайте зелето на ситно. След това го намачкайте добре с ръце и залейте с вряла вода за 10 минути. Това то ще стане по-меко. Прехвърлете го в гевгир, за да се оцеди от водата. В дълбок съд смесете каймата с овесените ядки, яйцата, солта и подправките. Добавете малко черен пипер. Добавете и зелето, омесете всичко много добре и оставете да постои малко, за да може овесените ядки да поомекнат. Нарежете лука и морковите и ги запържете в растително масло. След това добавете доматеното пюре.
Сложете малко сол, налейте малко гореща вода и оставете да покъкри на слаб огън за още няколко минутки, след което свалете от огъня. От каймата оформете големи кюфтета и ги наредете в тава за печене. Отгоре залейте със соса и печете в загрята на 190 градуса фурна за 45 минути. Преди сервиране може да поръсите с пресни подправки. Добър апетит!
Просто не може без него: Боб за Бъдни вечер, най-вкусната и проверена рецепта
Зелето (Brassica oleracea var. capitata) е многолистно растение от семейство Brassicaceae (или Cruciferae), които се използват като зеленчук. Зелето е тревисто, двугодишно, двусеменно цъфтящо растение, което се отличава с къси стебла, обикновено със зелени листа, но в някои сортове червени или пурпурни, формиращи характерен компактен, кълбовиден вид (зелка).
Каймата е смляно с месомелачка или кълцано месо (рядко риба). Към каймата могат да се добавят зеленчуци, подправки, яйца, хляб, галета и други съставки до получаване на смес, от която се оформят различни по вид и форма ястия. Каймата може да бъде произведена както само от един вид месо, така и от няколко вида. Класическото смесване в българската кухня е 60% телешко с 40% свинско месо. Каймата е един от най-популярните продукти за готвене в българската национална кухня. Може да се използва както за приготвяне на супи, така за основни ястия, ястия на скара (барбекю), изработване на сурово-пушени, варени и сушени колбаси.