Опитните домакини знаят много добре, че в кухненския им шкаф има една съставка, която почиства банята до блясък само за 10 минути. Тя се справя дори с плаката и жълтеникавите петна по плочките. Разбира се, в случая могат да помогнат и химическите препарати, но те съдържат токсични съединения. Първо намокрете плочките с топла вода, предават от actualno.com.
Сложете малко сода бикарбонат върху меката страна и на гъбата и същото количество препарат за миене на съдове. Тази смес ще се справи с мръсотията и варовика в банята за минути Нанесете тази смес върху влажните плочки, мивката, ваната и тоалетната чиния. След това изчакайте десет минути и само изплакнете с топла вода.
Натриевият бикарбонат (наименование по IUPAC – натриев хидрогенкарбонат; известен още като сода бикарбонат и сода за хляб) има химична формула NaHCO3. Той е ненаситена натриева сол на въглеродната киселина (H2CO3). В нормални условия е бяло твърдо вещество. Произвежда се чрез процеса на Солвей, при който смес от вода, амоняк и натриев хлорид (готварска сол) реагират с въглероден диоксид.
Водните разтвори на натриевия бикарбонат са алкални, защото той е сол на силна основа и слаба киселина. По тази причина той се използва за неутрализация на киселини (стомашни сокове), напр. при гастрит или язва. Содата бикарбонат е честа съставка на бакпулвера. В състава му влизат още киселини (например лимонена киселина или кисели соли – хидрогенфосфати и др.), които при овлажняване реагират със содата, при което се отделя въглеродна киселина. Последната се разлага на вода и въглероден диоксид и обуславя процеса бухване, водещ до образуването на шупли в изпечените продукти.
При нагряване до 270 °C натриевият бикарбонат се дехидрира до натриев карбонат (Na2CO3, калцинирана сол) и въглероден диоксид (CO2). При по-нататъшно нагряване натриевият карбонат се разлага до динатриев оксид (Na2O) и въглероден диоксид. Намира широко приложение в химическата (бои, пластмаси, битова химия, пожарогасители), хранителната (хлебни и сладкарски изделия, газирани напитки), леката (автомобилни гуми, изкуствени кожи, текстил) промишлености, фармацевтиката, цветната металургия. Натриевият бикарбонат е регистриран като хранителна добавка E500. Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да започнете нова диета или да използвате каквито и да е средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!