Депресията е признак, че още в ранните етапи издава деменция. Особено внимание трябва да се обърне на това състояние при възрастните хора. Това каза пред агенция Прайм неврологът Игор Мацокин. Специалистът обясни, че възрастните хора често не могат обективно да оценят състоянието си, а близките бъркат симптомите на депресия с личностни черти или възраст. В резултат на това медицинската помощ, когато е поискана, не е навременна, пишат от zdrave.to.
Мацокин призова да бъдем по-внимателни към психологическото състояние на хората над 65 години. Според него, ако деменцията се открие в ранен стадий и се лекува навреме, е възможно да се забави развитието на заболяването с 8-10 години. За да диагностицират деменция, лекарите извършват подробни невропсихологични изследвания. Когато заболяването се потвърди, причината за него се установява с помощта на ЯМР на мозъка, кръвни изследвания и ултразвук на артериите на главата и шията.
Здравословният начин на живот може да помогне за предотвратяване или забавяне на деменцията, каза лекарят. Важно е да следите теглото си, да не пушите, да пиете алкохол разумно и да се храните правилно поне от средна възраст.
Деменцията (на латински: Dementia – „без ум“) е неврологично заболяване, което се отличава с влошаване на умствените способности, нарушена концентрация и други. Деменцията обикновено е „болест на старостта“. Една от формите на деменция, но далеч не единствена, е болестта на Алцхаймер. Деменцията почти винаги започва със загуба на краткосрочната памет, а след това се развиват нарушения в още една или няколко когнитивни функции. Деменциите могат да настъпят остро след травма, инфекции, мозъчен инсулт и др., но по-често те са в резултат на хронични и прогресиращи заболявания, водещи до пълна инвалидизация на болния.
Причините за деменция могат да бъдат от различно естество – съдови, инфекции, травми, интоксикации, тумори, генетични, метаболитни и др. Съществуват обаче голям брой деменции, които нямат конкретен причинител, като болестта на Алцхаймер. Тези заболявания се наричат дегенеративни и са най-честата причина за деменция, особено сред по-възрастната част на населението. Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да започнете нова диета или да използвате каквито и да е средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!