Крем супата е винаги добро предложение за чудесна вечеря. Лека, ароматна и много вкусна. Опитайте още днес, предават от actualno.com.
Необходими продукти:
1 кг картофи
100 г масло
2 л. вода
1 глава лук
1 ч.л. черен пипер
1 с.л. сол
1 връзка копър
4 филии хляб
Начин на приготвяне:
Първа стъпка от рецептата е да подготвите картофите. Те се измиват, обелват и нарязват на ситни кубчета. Заедно със ситно нарязания лук се поставят в дълбока тенджера и се заливат с горещата вода. Вари се до готовност. Добавете и кубче масло. Супата се подправя със сол и черен пипер на вкус. Поръсете с крутони, които приготвите сами. Накъсвайте на дребно парчета хляб и запечете във фурната до готовност. Приятен апетит!
Картофите (Solanum tuberosum) (диалектно са известни като компири, барабой и пата̀ти) са многогодишни растения от род Кучешко грозде на семейство Картофови (Solanaceae), отглеждани обикновено заради техните съдържащи скорбяла грудки (клубени). Картофите са най-широко отглежданите сред клубеновите растения в света и са на четвърто място по обем на суровата продукция (след ориза, пшеницата и царевицата)[1], но това челно място се дължи на високото съдържание на вода в клубените в сравнение с другите култури.
Картофът произлиза от Южна Америка, вероятно от района, заеман от днешните Перу, Боливия и Чили. Картофите съставляват важна част от културата на Андите и фермерите отглеждат много разновидности, притежаващи голямо разнообразие на цветове и форми. Те се разпространяват в останалата част на света след контакта на европейците с Америка в късния 15 и ранния 16 век. В Южна Америка се срещат над 200 диворастящи вида.
Думата за картоф на кечуа е „папа“. През 16 век картофът е донесен в Испания (първи сведения от Севиля около 1570 г.) и оттам в останалата част на Европа, Северна Америка, Африка и Азия. Името „картоф“, както и руското „картофель“ и немското „Kartoffel“, идва от италианското наименование „tartufoli“, което е дадено на картофите, тъй като са били оприличени на трюфелите – гъби, растящи под земята.
Английското „potato“ идва от испанската дума „batata“, означаваща „сладък картоф“ (Ipmoea batatas). Сладкият картоф е донесен много по-рано – самият Христофор Колумб го донася от Карибите. Картофът има много далечна връзка със сладкия картоф, но тъй като частта от двете култури, която става за ядене, е подземен орган (корен в случая със сладкия картоф), те често са били обърквани.