През зимния сезон няма нищо по-добро от топла супа, която да ни сгрее. Опитайте традиционна рецепта за лучена супа от Франция, от която ще си оближете пръстите.
Необходими продукти:
5 с. л. зехтин
1 супена лъжица масло
8 чаши тънко нарязан лук
3 скилидки чесън, смлян
1/2 чаша портвайн
2 чаши телешки бульон по 900 мл всяка
1/2 ч. л. черен пипер
1/4 ч. л. сол
Тънки филийки френски хляб, франзела
2 големи скилидки чесън обелени, наполовина
3/4 чаша настъргано сирене грюер или швейцарско сирене
Начин на приготвяне:
Загрейте 2 супени лъжици олио и масло на среден огън. Добавете лук – гответе и разбъркайте, докато омекне, около 10-13 минути. Намалете огъня и гответе, като разбърквате от време на време, до дълбоко златисто кафяво, 30-40 минути. Добавете смлян чесън накрая. Добавете вино и разбъркайте. Оставете да заври. Гответе, докато течността се изпари и намалее наполовина. Добавете бульон, черен пипер и сол, върнете до кипене. Намалете топлината. Оставете да къкри под капак, като разбърквате от време на време, за 1 час. Загрейте фурната до 200 градуса и сложете филийките хляб да се пекат от двете страни. Намажете двете страни с масло. Натрийте ги с разполовен чесън. Сервирайте супата в купички и поставете по 2 филийки във всяка. Изсипете черпак със супа и отгоре наръсете със сирене. Приятен апетит!
Кромидът (Allium cepa), наричан още кромид лук или само лук, е двугодишно растение от род Лук, използвано широко в готварството. Основно се използват луковиците на възрастните растения преди началото на зимата. Също се използват листата на младите растения, често наричани пресен лук или зелен лук. Има характерен силен лют вкус и остра миризма, особено в луковиците. Те се омекотяват при готвене, при което вкусът става сладък. Луковиците имат суха външна обвивка и месеста слоеста вътрешност. Използвани по целия свят за кулинарни цели, те имат разнообразни форми и цветове.
Арпаджик (от турски arpacik sogan?) се наричат дребните глави кромид лук, пораснали от семе в края на първата година от засаждането им. Арпаджикът основно се използва за повторно засяване, за да се отгледат едрите глави лук. Понякога се използва и за приготвяне на ястия.
Лукът се отглежда от семена или от арпаджик – много дребни луковици, получени чрез засяване на семената много нагъсто. Арпаджикът се засажда и отглежда по-лесно, защото не се налага предварително засяване за разсад и разсаждане, но се смята, че луковиците на лука, отгледан от арпаджик, не са толкова трайни. Първата година от семената се формира арпаджик. Засаденият арпаджик на втората година формира едри глави зрял лук. На втората или на третата година се формират цветоносни стъбла със семена.
При някои полулютиви сортове с по-бърз темп на растеж и развитие, е възможно след директна сеитба на семена, в рамките на един вегетационен период да се получат едри луковици. (Пионер, Юбилей 50, Успех 6, Рекорд 2, Пловдивски червен.). И двата метода за отглеждане могат да се използват за получаване на зелен лук, който се бере, преди да е образувал луковици. Има и друг вид лук, който по принцип не образува луковици и се използва по същия начин – лук батун (Allium fistulosum).
Източник: actualno.com