И жената на Ути Бъчваров е заразена с коронавируса, съобщи самият той.
„Физически се чувствам добре. Нямам температура, не кихам, не кашлям. Но ми изчезнаха вкусът и обонянието“, разказа пред Нова телевизия Бъчваров.
Той е под карантина със съпругата и децата си в къща, която е на 70-80 км от Варна. Семейството отишло там на почивка. Миналата седмица в четвъртък, докато вечеряли Бъчваров установил, че яде чесън, но не усеща нищо.
„Разбрах, че нещо не е наред. Сетих се, че липсата на вкус и обоняние е един от симптомите на коронавирус. На следващия ден отидох в лаборатория във Варна и си направих тест. В 21 ч излезе резултатът и разбрах, че съм позитивен. Половин час по-късно на вратата ми почукаха здравни инспектори и кметският наместник. Взеха проби на жена ми и децата. Тя също даде положителен резултат, децата са отрицателни“, разказа кулинарят.
Сега цялото семейство е под карантина, като децата не са отделени. Другата седмица ще бъдат направени контролни тестове, за да се види дали вече двамата са оздравели.
Коронавирусът в България: въпреки новите заразени засега ограничителни мерки не се обсъждат
Разпространението на COVID-19 по области

Общо 53% от българите вярват, че „най-лошото е вече зад нас“. Общо 69% от българите определят като адекватни ограничителните мерки от март до май, а 64% преценяват като адекватни и мерките по разхлабване. Неприемащите и двата вида мерки са равни дялове от по 17%. Най-висока подкрепа за ограниченията има сред жените, хората над 40 г., високообразованите и с жизнен стандарт над средния, жителите на големите градове. Това са изводи на „Екзакта“ на базата на интервюирани лице в лице 1005 българи в периода 6-13 юни, цитирани от „Дневник“.
89% от българите твърдят, че по-скоро се съобразяват с препоръките на Националния оперативен щаб за социална дистанция, дезинфекция, носене на маски и пр. По-често това декларират жените, възрастните хора, образованите и жителите на големите градове. Общо 54% от питаните казват, че повечето им познати не вярват на информациите за разпространение на коронавируса. Според 63% от пълнолетните българи пандемията по-скоро разделя, отколкото обединява нацията пред общата заплаха.
Общо 62% подкрепят концепцията на шефа на щаба Венцислав Мутафчийски, позицията на доц. А. Мангъров пък се споделя най-често от хората на възраст между 30 и 40 г.
В интензивните отделения на болниците са заети не повече от 18% от леглата, а от леглата за респираторни заболявания – 35%. Това обяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на брифинг. Министерството е готово да увеличи двойно капацитета на леглата, ако се наложи, увери той.
На въпрос за терапиите за коронавируса директорът на Александровска болница проф. Ангелов заяви, че има достатъчно количества хидроксихлорохин и този медикамент също се използва, но под строг лекарски контрол. „Дексаметазонът е достъпен в българската медицина от много години. Той има мощен противовъзпалителен ефект и трябва специфично и професионално да се избере в кой етап от лечението да се включи“, заяви лекарят за това лекарство, което наскоро бе обявено за ефективно в битката с коронавируса.
Ако се отворят спа центровете, това ще стане от началото на юли. Това обяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на брифинг с уточнението, че тази тема не е обсъждана все още. По думите му броят на заразоносителите се увеличава клъстерно заради завръщащи се от чужбина българи. „Това е по-добрият вариант за разпространението на вируса, районните здравни инспекции наблюдават тези клъстерни места, защото по-лесно се овладява заболяването и не се разпространява из страната“, увери Ананиев. Министерството продължава да плаща по 1000 лева на медиците на първа линия, каза още той.
Броят на тестванията се е увеличил, тъй като се е увеличил самият брой и вид на тестовете, а и различни сектори, отрасли, министерства, общини са проявили желание да изследват своите хора от гледна точка на сигурност, обясни министърът.