Необходими продукти:
брашно – 3 с.л.
чесън – 3 глави, по – големи
кисело мляко – 3 с.л.
магданоз – 1 с.л.
сушен лук – 1/2 глава
олио – 50 мл + допълнително
целина – 1 малък стрък листа
мащерка – 1 с.л. сушена
хляб – 2 филийки
Начин на приготвяне:
Вземете 2 глави чесън и ги обелете от външната обвивка. Леко цепнете върха и ги сложете в намазнена тава. Важно е да не загаря! Сложете още мазнина и ги изпечете за 15 мин. на 200 градуса. Останалата глава чесъна накълцайте на ситно заедно с целината и лука, може и да минете през блендер. Запържете ги с олио и сол. Трябва да ги готвите на тих тиган, за да омекнат и да не изгорят. Добавете брашното, разбъркайте за минута-две и малко по малко сипете 1.5 л вода, бъркайки с бъркалка да не се образуват бучки. Овкусете с подправки и оставете апетитната чеснова супа да си къкри. Махнете обвивката на печения чесън. Направете на пюре, добавете сол и киселото мляко. Сипете към ароматната супа. Ако искате, сложете и масло. След 20 минути загряващата чеснова супа ще бъде готова. Филийките хляб използвайте за приготвянето на домашни крутони. Нарежете на кубчета и запечете на тиган до златисто. Сервирайте супата с крутони и целина като допълнение!
Супата е ястие с преобладаваща течна част. За основа служат бульони, мляко – прясно или кисело, плодови, зеленчукови и зърнени отвари, зелев сок. В течната част на супите са разтворени вкусови, багрилни и ароматични вещества, които възбуждат апетита и спомагат за подобряване усвояемостта на храната и по такъв начин оказват положително влияние върху дейността на храносмилателния апарат на човека. По обем течната част неколкократно превишава плътната част на супата. От своя страна плътната част на супата е основният носител на хранителни вещества.
Тя може да бъде във вид на дребно нарязани парчета, едри парчета (при варено) или пасирана. За приготвянето на супите се използват различни хранителни продукти – месо, риба, птици, зеленчуци, зърнени бобови продукти, тестени изделия, плодове, мляко, брашно, яйца и редица подправки. Наименованието си супите получават от хранителния продукт или хранителните продукти, които преобладават в нея. Например супа от боб, картофена супа, зеленчукова супа и т.н.
Едни от супите се приготвят, без да се прилага топлинна обработка. Такива са супите с разредено кисело мляко и зелев сок. Останалите супи се приготвят чрез топлинна обработка на хранителните продукти. Най-често се използва варене, но в много случаи се прилага и предварително задушаване на зеленчуците. По-рядко се използват пържене (при приготвяне на запръжки, оцветители, притурки) и печене (за приготвяне на притурки).
За да се подобрят структурата на супите и външният им вид, както и да се повиши хранителнта им стойност, като съставки на супите обикновено се използват запръжки и застройки. Като подправки служат обикновен магданоз, джоджен, чубрица, чесън, хрян, лимон, дафинов лист, бахар и др. Подправките дооформят вкуса на супата. Добавянето в някои случаи на краве масло подобрява вкуса и хранителната стойност на супата. За подобряване на външния вид често се използва запържена с моркови мазнина, която е оцветена от извлечените от тях багрилни вещества.
Източник: actualno.com