Веселият празник не може да мине без наздравица. И колкото е по-приятно, толкова бройката на изпитите чаши с алкохол бързо се губи. Но след като мине веселбата, доста често се случва да страдаме от махмурлук. В същото време, дори и да не сме изпили много, това неразположение пак може да ни се случи. Защо това е така? Според британския учен Хал Сосабовски някои алкохолни напитки водят до опиянение по-бързо от други и причиняват силен махмурлук, предават от zdrave.to.
Според експертът най-опасните напитки в това отношение са шери и порто. Шери и Порто (вино), както отбелязва специалистът, се отличават с бързо усвояване от организма и доста високо съдържание на алкохол – около двадесет процента. Силните напитки, например уискито, водят до силна интоксикация, но поради високата степен на алкохол, те се абсорбират доста бавно в кръвта. Пенливите вина пък предизвикват интоксикация много бързо, тъй като карбонизацията ускорява усвояването.
Голяма грешка е да се редува алкохол с вода по време на пиршество. Това е популярен начин, както мнозина вярват, да се избегнете махмурлука и да не се напиете твърде много. Според експерта обаче търсеният ефект не може да се постигне, когато става въпрос за силни напитки, тъй като подобна техника намалява процента на етанол наполовина – само до двадесет градуса, което води до бърза интоксикация. По същата причина не можете да пиете лек алкохол със силен. Единственият начин да не се напиеш е да не пиеш изобщо, признава ученият.
Алкохолите са органични химични съединения, съдържащи една или повече хидроксилни групи (-OH), свързани с атом на въглерода, който от своя страна обикновено е свързан с други въглеродни или водородни атоми. Могат да се разглеждат като получени от въглеводороди, при които един или повече водородни атоми са заместени с хидроксилна група. Към алкохолите се причисляват широк кръг съединения, сред които особено място заемат простите едновалентни алифатни алкохоли с обща формула CnH2n+1OH. В тази група алкохолите с n от 1 до 4 са течности с приятна миризма, от 4 до 11 – течности с неприятна гранлива миризма, а над 12 – твърди вещества без мирис. Съединението с n = 2 е етанолът, който има депресантно психоактивно действие върху хората и се съдържа в алкохолните напитки. Поради широкото му разпространение в ежедневието, в разговорния език обикновено под алкохол се разбира именно етанол. Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да започнете нова диета или да използвате каквито и да е средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!