Спането в добре затоплена стая не само ни кара да се чувстваме неудобно, но също така носи и доста неприятни последици, пишат от iWoman.bg. От друга страна, понижаването на температурата само с няколко градуса може да промени „правилата на играта”. Ето какво се случва с тялото, ако спите в хладна стая с температура между 17 и 20 градуса.
Помага ни да останем свежи
Спането в стая с по-ниска температура насърчава производството на мелатонин, наричан още хормон на съня. Освен това, той е антиоксидант и служи като ефективно средство против стареене.
6 предмета правят дома ни грозен и нелицеприятен
Елиминира безсънието
Изследванията сочат, че поне две от най-често срещаните форми на безсъние всъщност са свързани с по-високи телесни температури. Намалявайки температурата в спалнята, ние подпомагаме тялото да се терморегулира само.
Намалява стреса
По-високите температури означават, че тялото освобождава повече кортизол. И обратното.
Намалява риска от някои заболявания
Спането в хладна стая намалява шансовете за развитие на метаболитни заболявания като диабет, сърдечни заболявания, депресия и затлъстяване.
Предотвратява бактериални инфекции
Жените могат да предотвратят развитието на гъбични инфекции, като спят в стая с по-ниска температура. Бактериите живеят в топла и влажна среда, така че поддържането на помещението хладно ще спре разпространението.
Сън е несъзнателно състояние, присъщо за повечето бозайници, птици, риби и за някои безгръбначни. Характеризира се със забавяне на дейността на тялото и организма. По време на сън силно се намалява движението на тялото, отслабва реакцията към външни стимули, намалява се нивото на катаболитните процеси и се увеличава нивото на анаболитните. Други реакции са отпускането на мускулатурата и забавяне на дихателния процес.
При хората, бозайниците, птиците, рибите и редица безгръбначни, периодичният сън е необходим за оцеляването на организма. Възможността за бързо събуждане е защитен механизъм, също необходим за оцеляването и здравето. Именно тази лесна обратимост на съня го отличава от други процеси, съчетани с изпадане в безсъзнание, като припадъци и кома. Когато съществото на индивида сънува, мозъкът преработва събития, които са се случили през деня или наскоро в живота на индивида.
Температурата (означава се със символа T) (на латински: temperatura – правилно смесване, нормално състояние) е физична величина, характеризираща средната кинетична енергия на частиците от дадена макроскопична система, намираща се в състояние на термодинамично равновесие. Тя е свързана също със субективните усещания за топло и студено, а количествено се измерва с термометри, които могат да бъдат калибрирани да показват температурата в различни температурни скали.
Температурата е физично свойство на материята, което количествено изразява общите понятия за горещо и студено. Предмети с ниска температура са студени, а с различни степени на по-високи температури са по-топли или горещи. Когато пътя за пренос на топлина между тях е отворен, топлината спонтанно тече от тела с по-висока температура към тела с по-ниска температура. Дебитът се увеличава с температурната разлика, а не с топлинна енергия, тя ще се обменя между тела със същата температура, които след това се казва, че са в „топлинно равновесие“.