неделя, декември 10, 2023

7 хитринки в кухнята, представени от най-добрите готвачи в света

Прилагат ги в ресторантите със звезди "Мишлен"

Последно

Ясно е кои са най-доминиращите зодии

В необятното царство на астрологията всеки зодиакален знак се характеризира с различни личностни черти и модели на...

Лична драма: Получих само злоба и завист, никаква благодарност

Завист и злоба! Това получих вместо благодарност! Но всичко по реда си. Сигурна съм, че писмото ми...

Мариан Бачев попиля „Гласът на България“

В "Гласът на България" става все по-горещо, защото големия финал вече чука на вратата. И докато талантите...

  1. Научете 5-те основни френски соса – бешамел, велуте, еспаньол, холандез и доматен. Въпреки, че е трудно да се постигне майсторство в правенето им, дори опростена версия ще добави изисканост към готвенето ви.
  2. Не пестете маслото – в много от най-скъпите ресторанти разликата между техните прости ястия и вашите се съдържа в щедрото използване на масло, като например в картофеното пюре. Така или иначе повечето пъти голямото количество масло в домашно приготвено ястие е все пак по-здравословно от бърза храна. Една от тайните на ресторантите със звезди Мишлен в готвенето на пържола е добавянето на буца масло и малко подправки в тигана когато е наполовина готова.
  3. Купувайте плодове и зеленчуци спрямо сезона – така те ще са по-свежи, по-вкусни и дори по-евтини!
  4. Използвайте така наречените “герои” на съставките – оцет балсамико за леко сладък и кисел вкус, аншоа за солени сосове и ястия, мед за цветни и сладки нотки, лимон за балансиране на ястия със силни вкусове.
  5. Печете ядки – в ресторантите с Мишлен звезди ядките обикновено се слагат за 5-10 минути на температура 150-170 градуса, докато позлатеят. Това позволява да бъде отключен възможно най-добре техният вкус.
  6. Бланширайте зеленчуците си – готвенето им в кипнала вода за няколко минути и потапянето им в студена вода веднага след това позволява да бъдат приготвени без да бъде изгубен вкусът им.
  7. Приготвяйте всичко предварително – френската философия “mise en place” означава “всичко по местата си”. Преди да започнат да готвят и сервират, френските ресторанти прекарват известно време да приготвят всички съставки и извадят всичко, което ще им е нужно за готвенето. Всяка съставка е приготвена отделно и всеки компонент на ястието е прегледан. Това не само помага да подобрим вкуса и да избегнем проблеми – според френските готвачи така всъщност се пести време.
Снимки pixabay.com

Сос бешамел

НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ
прясно мляко – 1 л.
масло – 50 гр.
брашно – 50 гр.
индийско орехче
масло

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Стопете маслото и свалете съда от огъня.
Сложете брашното, сол на вкус, настърганото индийско орехче и ги разбъркайте. След това на умерен огън към сместа прибавете постепенно топлото мляко. Бъркайте соса непрекъснато, докато заври и получите желаната гъстота.

Маркиз измислил соса Бешамел

Маркизът на Нуантел, Луи Батист Бешамел (1630 – 1703) е кръстникът на невероятния сос, който всички познаваме като сос Бешамел, пише gotvach.bg. Маркизът се славел като добър финансист по времето на Луи ХIV, имал дарбата да рисува, работел и като посланик.
Страстта му към рисуването била поощрявана от краля, който му заповядал да открие Академия на изкуствата в Анжер.
После негово величество превърнало директора на Академията в свой оберкелнер. Бешамел се оженил и имал две деца – Мари Луиз и Луи.

Всъщност създателят на соса е Франсоа де ла Варен, автор на прочутата книга „Вренска кухня“, написана през 1651 г.
Тъй като знаел, че оберкелнерът на краля е луд по старинния френски сос, наричан „бял“ заради сметаната, от която се прави, Франсоа нарекъл соса на името на Луи Бешамел.
Графът на Ескар бил възмутен от това и казал: „Аз съм може би най-яростният любител на този сос, но този щастливец Бешамел има щастието той да бъде кръстен на него, въпреки че аз съм ял стотици пъти пилешко, полято с него! А на мен не е кръстен дори най-простият сос на света! „

Ето и оригиналната рецепта на сос Бешамел, както са я приготвяли по времето на Луи ХIV: бяло брашно, смесено с малко мазнина, мляко, телешки бульон, лук, мащерка, масло, черен пипер, сол.
Брашното се запържва с маслото, докато порозовее, добавя се телешкият бульон, запърженият лук, стритата мащерка и подправките и се бърка. Накрая се добавя млякото и се бърка старателно.

Най-нови

Лична драма: Получих само злоба и завист, никаква благодарност

Завист и злоба! Това получих вместо благодарност! Но всичко по реда си. Сигурна съм, че писмото ми ще предизвика доста ядовити коментари...

Мариан Бачев попиля „Гласът на България“

В "Гласът на България" става все по-горещо, защото големия финал вече чука на вратата. И докато талантите мерят гласови възможности и артистично...

Бившите колеги на Сашо Кадиев бесни след неочакваното му решение

Сашо Кадиев наскоро напусна "Преди обед" и bTV, след като бе едно от лицата му в последните 12 години - период, който...

Дунев побесня след „Игри на волята“: Гатьо искаше да ми счупи кръста

"Игри на волята" свърши, големият победител е Иван Рълев, но разплитането на редица интриги тепърва ще вижда бял свят след коментарите, които...

Спомени от соца: Как празнувахме Нова година тогава

По времето на социализма или както разговорно се казва „соца“, основният декемврийски празник беше отбелязването на Нова година. Празнуването на Коледа ставаше...

Още интересни публикации